Par Puškinu, Oņeginu un Tatjanu

Я буду век ему верна
Gandrīz katrs sevi cienošs Latvijas teātris ir uzskatījis par pienākumu nākt ar savu Jevgeņija Oņegina variantu. Un šie iestudējumi ir bijuši viens par otru strīdīgāki, lai neteiktu skandalozāki… A.Žagara režija operā, kur visas darbības pamatā un centrā ir gulta un lācis bez biksēm, Hermaņa ļoti provokatīvā, lai neteiktu vulgārā, variācija par tēmu, kur Puškins kā mērkaķis…Nespēju vairs Daudziņu kā nopietnu aktieri uztvert pēc tās lomas. Nu ir Dailes iestudējums…
Esmu paguris no tām dīvainajām interpretācijām…Tāpēc jūtu nepārvaramu velmi atgādināt dažus klasiskās versijas faktus.
Puškins un Jevgeņijs Oņegins
Romāns-poēma sarakstīts no no1823.līdz 1832.g..
Attiecības starp augstākās sabiedrības uzdzīvotāju un precētu dāmu ir populāras tā laika literatūrā: Šoderlo de Laklo Bīstamie sakari (1782.g)-de Valmons un de Turvela kundze; Bairona- Dons Žuāns un viņa dāmas. Puškins ir izmantojis de Laklo citātus kā moto savām vārsmām, bet dzejnieka aizraušanās ar Bairona darbiem ir plaši zināma. Oņegins visnotaļ ierakstās šo liktenīgo vīriešu pulkā, bet Tatjana nav tipiska romantiskā varone…Viņa izvēlas pienākumu nevis mīlestību.
Rakstnieks atspoguļo sava laika idejas, ideālus un vērtības. Lai saprastu literāro darbu, tas ir jāskata laikmeta kontekstā. Un tie ir vētraini gadi Krievijas vēsturē…
1825.gadā 14.decembrī notika Dekabristu sacelšanās, kad Senāta laukumā izgāja ļoti daudzi Puškina draugi un domubiedri. Pēc dumpja apspiešanas sākās plaša izmeklēšana un vainīgo sodīšana. Daudzi no sazvērniekiem piederēja pašai augstākajai aristokrātijas elitei–kņazi, grāfi, baroni. Viņiem tika atņemti muižnieka tituli un piespriesta katorga Sibīrijā. Viņiem bija jākļūst par visu nicinātiem atraidītajiem, kuru vārdi nolemti negodam un aizmirstībai, bet viņi kļuva par krievu vēstures romantiskajiem varoņiem…Jo viņu sievas izvēlējās doties līdzi Sibīrijas katorgā. Dažas, jo mīlēja, bet citas, jo bija devušas zvērestu cilvēku un Dieva priekšā…priekos un bēdās…bagātībā un trūkumā…
Jekaterina Trubeckaja– kņaza Sergeja Trubeckoja sieva, grāfa meita. Pirmā, kura ieguva atļauju sekot līdzi vīram, kuru bezgalīgi mīlēja. Trubeckoji bija laulībā nodzīvojuši 9 gadus,viņiem nebija bērnu. Kņaziene brauca ārstēties uz Eiropu, bet nesekmīgi. Sibīrijā viņa vīram dzemdēja 7 bērnus.
Aleksandra Muravjova– dekabrista Ņikitas Muravjova sieva, dzimusi grāfiene. Pirms došanās uz Sibīriju tikās ar Puškinu, kurš ar viņu nodeva savus sveicienus dekabristiem: dzejoli В Сибирь- Во глубине сибирских руд, xраните гордое терпенье, Не пропадет ваш скорбный труд И дум высокое стремленье…Tā bija Aleksandra Muravjova, kura caur restēm nodeva Puškina liceja draugam Puščinam viņam veltītu dzejoli –Мой первый друг, мой друг бесценный…Sieviete, kura laikabiedru raksturojumā bija pats mīlestības iemiesojums, skarbajos katorgas apstākļos izturēja 4 gadus. Viņa mira 28 gadu vecumā. Ņikita Muravjovs, kuram bija 36 gadi, nosirmoja vienā dienā.
Kamilla Le Danto-dekabrista Vasilija Ivašova sieva. Francūziete, kuras māte kalpoja par guvernanti Ivašovu muižā. Tur Kamilla iemīlējās spīdošā kavalērijas viesniekā Vasīlijā, bet sociālie statusi bija pārāk dažādi. Bet, kad dekabrists Ivašovs jau atradās katorgā, Kamilla piedāvāja kļūt par viņa sievu. Vasīlijs šo piedāvājumu ar prieku un pateicību pieņēma. Viņu laulības dzīve nebija ilga-8 gadi. Kamilla mira priekšlaicīgās dzemdībās, Vasīlijs viņai sekoja tieši pēc gada. Sievas bēru dienas gadadienā.

Šo sieviešu drosme un uzticība ieguva milzīgu sabiedrisko rezonansi. Tie bija ļoti skaisti mīlestības stāsti. Bet par vienu no ticamākajiem Tatjanas prototipiem uzskata citu sievieti…To, kura nemīlēja, bet palika uzticīga vīram…
Kņaziene Marija Valkonska
Kad 1820.gadā Puškins atradās savā Dienvidu trimdā-Krimā, viņš vairākus mēnešus dzīvoja ģenerāļa Rajevska ģimenē, kurā bija trīs meitas, starp tām Marija, kurai bija 15 gadi. Kad, 1825.gadā Sant-Peterburgā Puškins sastapa Mariju, viņa jau bija kņaza un ģenerāļa Sergeja Valkonska sieva. Laulātajiem bija ievērojama vecuma starpība-17 gadi. Marija bija piekritusi laulībām pakļaujoties tēva gribai. Ir līdzība ar Tatjanu Larinu, vai ne?
Ģenerālis, 1812.gada kara varonis, kņazs Sergejs Valkonskis bija viens no Dekabristu sacelšanās vadoņiem. Pirms došanās uz Sibīriju, Marijai par godu sarīkotājā Atvadu vakarā, viņa pēdējo reizi tikās ar Puškinu, kurš nākamājā gadā publicē viņai veltītu dzejoli… Ты видел деву на скале, В одежде белой над волнами…
Dekabristu sievas nodibināja ļoti augstu standartu, pret kuru tad nu tā laika vīriem vajadzēja vismaz klusībā salīdzināties…Vai viņa sieva sekotu līdzi Sibīrijas katorgā?

Puškins un Nataly
1828.gadā kādā balle Puškins iepazīnās ar māsām Gončarovām-Jekaterinu, Aleksandru un Natāliju. Un neprātīgi iemīlējās jaunākajā māsā Natalijā, kura pēc pāris gadiem kļuva viņa sieva. Bet 1837.gada notikumos, kas noveda pie dzejnieka nāves, savu liktenīgo lomu nospēlēja katra no trim māsām…Katra! Tри карты… три карты… три карты…Puškins bija 12 gadus vecāks par Natāliju. Viņš bija Krievijas pirmais dzejnieks, viņa- Pēterburgas pirmā skaistule…Viņam patika spēlēt kārtis, viņai pucēties…Naudas ģimenei nebija, bet ienaidnieku pietika abiem. 1836.gada rudenī Natāliju pastiprināti sāka lenkt Žoržs Dantess. Par šīm attiecībām tenkoja visa Pēterburgas augstākā sabiedrība, apkārt cirkulē anonīmas paskvilas. Puškins izsauca Dantesu uz dueli, bet tas bildināja Jekatarīnu Gončarovu un konflikts vismaz ārēji tika novērsts. Bet tad Natalija tikās ar Dantesu svešā dzīvokli…Par šīs tikšanās faktu kļuva plaši zināms…Un tad jau duelis nebija novēršams.
1907.gadā tiek publicēti Aleksandras Arapovas, Natalijas Gončarovas meitas no otras laulības Lanski, sarakstītā Natalijas-Gončarovas-Puškinas-Lanskas biogrāfija. Arapova apliecina šo gan Natālijas tikšanos ar Dantesu, gan arī Puškina sakaru ar Natālijas māsu Aleksandru Gončarovu…Nu tur ir bijušas nopietnas ģimenes kolīzijas…
Aleksandra Arapova ir arī cara Nikolaja I krustmeita. Puškina laikabiedri bija vairāk kā pārliecināti, ka Natalijas otrās laulības ar Lanski ir nokārtojis tieši cars. Jo Puškina laikabiedriem bija nopietni iemesli uzskatīt, ka Nataly bija cara mīļākā… Viena no…Un gan pirms, gan pēc Puškina nāves…

Puškins un reliģija
1824.gadā policija atvēra vienu no Puškina vēstulēm, kur viņš atzinās, ka ir aizrāvies ar ateisma mācībām. Tā rezultātā dzejnieks tika padzīts no valsts dienesta un izsūtīts uz Mihailovu uz 2 gadiem. Tāpēc Puškins nebija Senāta laukumā kopā ar dekabristiem.
Jau 1821.gadā Kišiņevā Puškins iestājās masonu ložā Ovidijs.Dzejnieka darbos var atrast daudz masonu simbolu, bet ne kristīgus tekstus. Pret kristietību vērstu gan pietiek, kā, piemēram, Gavriliada, kur Puškins ilgi noliedza savu autorību, kamēr Bekendorfs, kas žandarmu šefs, viņu nepiespieda pie sienas.
Jau nāvīgi ievainots Puškins rakstīja caram, lai tas parūpējas par viņa ģimeni. Atbildē cars, to apsola, bet raksta – мой последний совет умереть христианином…Pēc tam Nikolajs I vairākkārt ir uzsvēris, ka viņš ar varu ir piespiedis Puškinam nomirt kā kristietim. Arī dodot norādījumus par Puškina bērēm, cars īpaši norādīja, ka nedrīkst tikt veikti nekādi citi rituāli, izņemot tos, kas ir tradicionāli pareizticīgo baznīcai apglabājot muižnieku. Un ņemot vērā, ka Puškins atradās nepārtrauktā žandarmērijas uzraudzībā, gan jau zināms priekšstats par dzejnieka reliģisko pārliecību caram bija.
Dailes Oņegins
Dramaturģija
Librets-Dž.Dž.Džilindžers, E.Mamaja;
Dzeja-J.Elsbergs
Dramaturģiskais materiāls veidots pēc Jevgēņija Oņegina un Aleksandra Puškina biogrāfijas motīviem. Saskaņā ar iestudējuma sižetisko līniju Puškins aprec Tatjanu, bet viņu duelī nošauj Oņegins. Nu sava loģika tur ir, bet… Natālijai Gončarovai un Tatjanai Larinai ir maz kopīgā, bet Dantess, kurš Puškina nāvi duelī uzskatīja par savas dzīves lielo veiksmi, kas ir nodrošinājusi viņa sabiedrisko karjeru, konkrēti nav prototips Oņeginam.
Viss uzsvars ir likts uz dueļiem, Tatjanas sapņiem un lāčiem. Trīs sapņi un katrā pa lācim…Jo lāču jau par daudz nekad nevar būt! Nu ar tiem sapņiem librets izskatījās pēc lupatu deķa. Gabals no Čigāniem, gabals no Ruslana un Ludmilas…Kāpēc Tatjana to redz sapņos? Kāds Tatjanai sakars ar Zemfiru un Nainu? Es zinu visus trīs darbus,bet es nesapratu domu. Trešais sapnis, oriģinālais no Oņegina, ar Skrastiņa lāča perfomanci bija vienkārši grotesks, tad jau Žagara plikais lācis vēl bija izcili gaumīgs. Un tie pareizticīgo dziedājumi saistībā ar ļoti strīdīgi pareizticīgo Puškinu…
Librets izskatās kā muzikālo numuru virknējums. Tie ir pašmērķīgi, bet izrāde nav koncerts, izrādei ir nepieciešama dramaturģija, sižeta attīstība. Vienā izrādē divu dzejnieku nāve dueļos ir too much. Sižets šajā gadījumā iet uz riņķi. Kā maršruta autobuss…Pietura –Duelis. Dzejnieki izkāpj!
Starp citu, izrādes programmiņa mani vienkārši satrieca…Citējot –kāzu rituāls lielā mērā spoguliski apgrieztā veidā atkārto bēru rituālu un tā infernālo pasauli. Spoguliski apgrieztā veidā? Bēru rituāla infernālā pasaule? OMG! Kurš šito sviestu ir rakstījis? Un tālāk-buršanā un zīlēšanā līgavainis bieži izrādas apmainīts mironis…Kas ir apmainīts mironis? Vienu mironi apmaina ar otru?
Mūzika-Kārlis Lācis
Nu mēģināt salīdzināties ar Čaikovski, protams, ir drosmīgi, bet…Vai nu vajadzēja? Mūzika Pūt vējiņiem mani aizkustināja, jo bija dziļi latviski autentiska, bet mūzika Oņeginam …Vismaz man šķiet pseido…Pseidokrieviska, pseidopareizticīga. Un vēl vietām man stingri izklausījās pēc fonogrammas. Grandēja. Īpaši kora dziedājumos. Tādas šaubas manī modās arī, kad skatījos Pūt vējiņus. Nu kvalitatīvos mūziklos gan dzied paši. Tad jau arī operā varētu laist zem fonogrammas… Kā Jaunajā vilnī.

Režija –Dž. Džilindžers
Man jāatzīst, ka režija ir tuvu perfektai. Mizanscēnas ir vizuāli skaistas un iespaidīgas. Vienīgais, pret ko man ir iebildumi, ir Skrastiņa trakošana un lēkāšana pa mirstošā Puškina gultu. Jo kas tad viņam pēkšņi uznācis? Tīri no psiholoģijas, tā neuzvestos ne literārais Jevģeņijs Oņegins, ne reālais Žoržs Dantess. Ņe takiji oņi ļudji!
Aktieri
Izvēloties aktierus lomām, prioritāra ir bijusi dziedāšana. Un tāpēc…Ir problēmas!
A.Puškins-I.Busulis. Nu nodzied pareizi, bet viņš ir tāds …gaudens…Kur nu līdz leģendārajam Puškina temperamentam… Kā tāds jērs uz kaušanu.
J.Oņegins- A.Skrastiņš. Nū…pēc tās lāča ainas un lēkāšanas pa mirēja gultu…Es atturēšos no izteikumiem…
Ļenskis- A.Robežnieks. Nu aktieris labi tika galā, bet viņš vienkārši pēc gadiem, pēc pieredzes ir šai lomai par smagu…
Tatjana- I.Segliņa. Tas pats, kas bija ar Džuljetu. Traģiskajās ainās pārspēlē.
Olga- I.Ķuzule-Skrastiņa. Nu tīri no lomas rakstura interpretācijas, vienīgā pret kuru man nav nekādu pretenziju. Psiholoģiski motivēti, adekvāti un eleganti.
Rezumējot Izrāde ir vizuāli krāšņa un iespaidīga. Un, ja nebūtu problēmas ar dramaturģiju, būtu lieliska. Nu kāpēc nevarēja veidot mūziklu par tēmu Dzejnieka nāve vai Dzejnieks un māsas Gončarovas. Ar Kārļa Lāča mūziku un sakarīgu dramaturģiju .

Advertisements

About jautajums

Ir milzu teātris šī pasaule. Un visi ļaudis tanī aktieri. Tie uznāk, parādās un atkal aiziet. Daži vienā lugā daudzas lomas tēlo...(Šekspīrs Kā jums tīk) Dzīve ir lieta sarežģīta un dažādas ir lomas, ko mēs spēlējam. Savu vecāku bērni un savu bērnu vecāki, mīlētāji un svešinieki, draugi un ienaidnieki, priekšnieki un padotie, kaimiņi un garāmgājēji... Lomas mainās. Bet gadās, ka pat paši tuvākie cilvēki nezina, kas tu patiesībā esi, par ko tu domā, kas tev ir svarīgi...Un kādu lomu tu vēl gribi nospēlēt...Ļoti gribi! Arī man ir ilgota loma. Un, izmantojot globālā tīmekļa vilinošās iespējas, es dodos iekšā virtuālās pasaules bezgalīgajos ceļos meklēt savas vējdzirnavas. Es izvēlos: Devīzi uz vairoga - Būt vai nebūt Un mana karoga krāsas...Mirdzošo un tumši zilo...
Šis ieraksts tika publicēts Uncategorized. Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

42 Responses to Par Puškinu, Oņeginu un Tatjanu

 1. klusais saka:

  Sveiciens !
  Šodien Vjačeslavs norāva man randiņu … Cik saprotu nāca runāt par situāciju un rokādēm. Zinu , ka kašķis Robertam bijis , bet vairāk neko . Arī Brīvības 36 par to dzirdēts 🙂

 2. klusais saka:

  Ar ko līdzīgu dzirdēju 🙂 Tad jau sirds būs vesela 🙂 Nu jautri iet … Jācer , ka nebūs paspēts neatgriezeniski piebeigt izglītības sistēmu 🙂

  • jautajums saka:

   Nū…Neatgriezeniski varbūt arī nē, bet problēmas ir ļoti nopietnas.
   Varbūt vari man pačukstēt, kam atdos IZM.
   Es jau saprotu, ka to vai paliks šī koalīcija, vai būs jauna noteiks Rīgas vēlēšanu rezultāti. Līdz ar to kaut ko zināt varēs tikai pēc 1.jūnija.
   Cik zinu, tad RP nomaiņa pret ZZS ir ļoti iespējama

   • klusais saka:

    Nezinu gan, domāju viss gaisā vēl virmo, ne velti Vjačeslavs nojauca man sarunu 🙂
    Par RP nomaiņu pret ZZS jau pašā sākumā runāja, kad visu veidoja … nu tas ar nebūs labi . Bet RP manuprāt paši labi saprot ,ka mēsli …
    Vispār sviests kas notiek … Te ar maksātnespējas ļaudīm parunāju , tie man briesmu stāstus sastāstīja …

   • jautajums saka:

    Visu noteiks Rīgas rezultāti.Ar to listi, kas V ir, cik dzirdēju reāli ir ap 5%, bet ne vairāk. Ja latvieši nobalsos par NA, tad nav varianta, tad koalīcija krīt.
    Par maksātnespēju…Tā ir. Un vēl daudz sliktāk. Un ne par velti V ielika Krājbankai savu administrātoru…Nav jau muļķāki par citiem…
    Ja NA tā turpinās, tad aizies pa TB/LNNK taku. Bet nu arī V lietas nav daudz labākas. Jā ar VD viss ir kārtībā, bet ne ar V

 3. klusais saka:

  Sveiks !
  V ir pilnīgā sviestā ar tām vecenēm…
  Ne jau tikai Rīgā problēmas – Krūmiņš ( tas kas ar atsauca sevi no listes Liepājā ) stāstīja , ka tur ar briesmu lietas. Liepāja starp citu pat rekets panesies veļas šuvējiem – autiņus sāk svilināt 😦
  Par NA brīnumiem es redzu dzelzceļā kas notiek, vemt gribas . Piķis, piķis,piķis …. Parādnieks starp citu tagad Saeimā bīda likumu par tabakas un alkohola aprites ierobežošanu – pēdējās aktivitātes – aizliegt tirgot alkoholu DUSos, tabaku DUSos, kioskos un veikalos ,kas mazāki par 20 kv.m … FM un VID visi ķer pie galvas par to sviestu .
  Par krājbanku – labāk tagadējie administrātori nevis Lūša kompānija. Starp citu viens V diezgan augsts biedrs sūdzējās, ka krājeni atdeva ne “savējiem” …. , bet domāju ,ka daudz naudas tā tiks saglābts .

  • jautajums saka:

   Jā, ar V sievieši mierā neliksies, kamēr nebūs partiju piebeiguši.
   Ir reāls sviests. NA mauc TB Batjkas sliedēs, un tāpat arī beigs, kas loģiski. Bet nu arī V nav bez grēka, lai mestu akmeni…
   Visu noteiks Rīgas rezultāti un kāda būs valdošā koalīcija Rīgā. Tai piekārtosies arī valdības koalīcija.
   Un latviešiem nav īpaši liela izvēle, jo RP ir visiem līdz rīklei, V ir izvirzījusi kandidātus no kuriem arī latvieši šarahajutsa, līdz ar to kā mazākais ļaunums paliek NA. Un tūlīt jau 9.maija…Un nekas tā nespēj apvienot latviešus kā krievi…
   Bet visu noteiks sadalījums-pietiek vai nepietiek. Bet iet kopā ar SC, kad līdz Saeimas vēlēšanām gads…Ir pašnāvnieciski.
   Cik esmu dzirdējis, Raivis grib izglītības ministra posteni.
   Bet iet kopā ar SC

   • klusais saka:

    Jā , Rīgā ir smagi… Pat nedaudz žēl, ka RP tā beidza … gandrīz par zaļajiem jābalso.
    Tīri ekonomiski vajadzētu par SC balsot , jo varbūt viņiem beidzot izdotos piebeigt Rīgas budžetu 🙂
    Varbūt politiski pareizi būtu atdot IzM VL,lai aplaužas , tikai izglītība nav rotaļlieta …
    ZZS ņemt koalīcijā ir mega bīstami , jo tiek kaut cik kārtots atstātais mantojums un sākt visu no gala … Ko CAF vien nozīmēja … pirkt vilcienus , kuri eksistē tikai uz papīra un iedot mega apkalpošanas līgumus savējiem . Ar SC neies kopā , tikai aizpagajušogad sapratu , ka VD bija tas ,kas visiem spēkiem bremzēja SC nākšanu koalīcijā … mēs daudz nezinam 😦

   • jautajums saka:

    Zini, par to- mēs daudz, ko nezinam, -es šaubos. Jo nav lietu, kas nenāk gaismā…Vismaz tenku līmenī.
    Neviens nekad nav apšaubījis VD nacionālo patriotismu.
    Nū… Zaļo Rīgas sarakstā ir mana “draudzene” -džipa meitene no IZM. Ja balso, tad ,lūdzu, izsvītro.
    Bet labāk, lai Raivis ņem IZM kā atdot ZZS. Cerams vismaz krievus, ko Robis principiāli salika amatos, izmetīs. Jo izglītiba ir ideoloģiska ministrija. Bet lielu malku viņš vienkārši nepagūs salauzt. Jo gads līdz vēlēšanām.
    Bet nu augstākā ierēdniecība pašlaik ministrijā vienkārši nevelk. Tur ieceļot amatā ir bijuši visādi apsvērumi, tikai ne profesionālie. Vispār tā pašlaik ir bēdu ieleja.
    Ierēdniecība ir nomainīta, līdz ar to ir pazaudētā “institucionālā atmiņa”, ko darīja un kāpēc darīja.
    Bet V ir stingri jāsaņemās.Ja negrib pagrūst nākamās Saeimas vēlēšanas

 4. klusais saka:

  VD ir klusējošais patriots, bet ar savu mugurkaulu – uz galvas tā vienkārši neuzkāpsi 🙂 Par zaļajiem nebalsošu noteikti. Redzot kas notiek – grozies kā gribi , tad V ir sakarīgākie, tikai jāsvītro. Zaļajiem džipu meitene ? Vo , kur prese , torbele ? 🙂
  V ir jāsaņem sitiens RD balsojumā , lai atjēdzas .
  Cik man stāstīts , tad nākotnē politiskie “draugi” ir sadalījuši tā Rīgu kūrē nosacīti SC , bet valsti nacionālās partijas . Pie kam SC piesaista nacionālos kadrus .

  • jautajums saka:

   Nacionālie kadri? Tipa Urbanovi;cs, Jurkāns, Ameriks?
   Nu tādi SC ir bijuši vienmēr. Un nekad varējuši piesaistīt latviešu elektoriātu, un nevarēs.
   Un politiķi var vienoties kā grib, bet ir reizes, kad visas shēmas nojauc tauta…Un latviešiem klusēšana ir raksturīga, VD vienkārši ir tipisks latvietis, bet tas nenozīmē piekrišanu…
   Džipa meitene, vienkārši krītot Roberta popularitātei, vairs nav aktuāla. Bija divi cilvēki, kuri tiešām bija jāizvada no ministrijas-Mareks un džipu meitene, bet tika nomainīta visa augstākā ierēdniecība. Jā, daži nevilka, bet vietā ielika vēl vājākus.
   Jaunā valsts sekretārēi nav pieredzes ar nozari, viņa vienkārši netver lauku, turklāt viņai uz kakla ir šizofrēniskais ministra birojs. Biroja vadītaja, kas Nellija, balotējas Rīgā no RP saraksta, bet kā rezerves variantu tur Augstskolu dep. dir. vietu, kas vakanta. Nū…tā tikai vēl augstākajai izglītībai pietrūka…
   Tu zini, ka ir tikai divas valstis, kur UK neatzīst vidusskolas diplomus, lai iestātos augstskolā, vispirms ir jābeidz sagatavošanas kursi-Latvija un Pakistāna.
   Jo Latvijas vidusskolas matemātikas kursā nav augstākās matemātikas sadaļas. Varbūt vajadzētu to sakārtot, un tad par planšetniekiem fantazēt?

 5. klusais saka:

  Ja paskatamies par RD plašāk, tad visus sūdus tur vāra tieši latvieši . Diemžēl …
  Bet nu SC vizuāli ir daudz atvērtāka latviešiem kā V vai VL cittautiešiem. Pasen dzirdēju, ka ir plāns SC dalīt vairākos spārnos un tad elektorāts var pamainīties.
  Ja Ķīlis aizies , tad nez vai nākamais ( vienalga , kurš tas būtu ) cackāsies ar atstātajiem …
  Par UK atzītajiem diplomiem nezināju, interesanti kapēc prese klusē? Bet tas jau nav Ķīļa nopelns cik saprotu 🙂
  Cik varu pateikt no reakcijas dzelzceļā , tad visi atviegloti uzelpoja , ka iecēla Matīsu, jo pirmkārt viņš zin kas un kā funkcionē un nenāks ar mega idejām,kas visu tikai grautu 🙂 Totāli trūkst mūsu valstī pēctecības un katrs nāk ar savām ambīcijā – parasti pilnīgi kreisām 😦

  • jautajums saka:

   Prese par daudz ko klusē. Bet šis fakts ir bijis arī presē, bet netiek īpaši akcentēts. Jā, to ievārija jau ZZS Koķe ar savu izglītības saturu, bet Ķīlis ir tikai cēlis gaisa pilis nevis reālās problēmas risinājis.
   Jā, varbūt SC ir ļoti atvērta latviešiem… Mielavs lai 9.maija tusonā dziedāja, bet…Tu rēķini, ka no 9.maija līdz 1.jūnijam NA ir visas iespējas uztracināt latviešu elektoriātu.
   Jau ar 16.martu bija daudz, kur Ēlertes dēlinš izpaudās ar ļoti “patriotiskiem” uzskatiem….Tāteikt, cēla, vai pareizāk -grāva, V reitingus…
   Nu bet, ja IZM būs rokādes ierēdniecība …Varbūt es varu Tev lūgt palīdzību? Ja nē…Būs jāiet pie Raivja..Stāties partijā…

 6. klusais saka:

  Es jau sen Tev teicu ,ka vajag parunāties 🙂 Bet nu pagaidam pārmaiņas … un Raivim jau ar daudz draugu un ne viens vien dīvains kuru droši vien pie labi apmaksāta darba liks 🙂 Tu vismaz zināms,zinošs un patriots, kas nav mazsvarīgi …
  Bet Ēlertes dēliņš vienkārši duraks , ir reizes, kad jāpaklusē …
  9. maijā būs problēmas – tulpes nebūs uzziedējušas 🙂

 7. klusais saka:

  Labrīt!
  Kādas domas par Vjačeslavu? Es šodien taisos ieskriet Brīvības ielā…

  • jautajums saka:

   Labrīt!
   Nekādas. Es par viņa nodomiem maz ko zinu. Bet es ieteiktu, lai VD savukārt ieteiktu Slavam nomainīt biroju. Jo esošais ir reāli traks un piemērots Robim, turklāt uz nažiem ar visu izglītības nozaru pārstāvjiem. Ļoti būtu jāmaina Nellija, kas Antonova sieva, un Tukišs. Pārējie vēl varētu palikt.
   Biroju nomainīt juridiski, kad mainās ministrs, nav problēma.
   Un tālāk…Tad jau redzēs, ko Vjač. nodomājis. Cik apskatījos viņa prezentācijā, tad viss , ko ZZS darīja-celt skolotājiem algas un modernizēt profenes. Profenēm ir struktūrfondu nauda, bet skolotāju algām…Un tie ir ļoti lieli miljoni. Nezinu, tad dzīve rādīs…
   Kāpēc NA tik viegli piekāpās?

 8. klusais saka:

  Pierakstīju jautājumu sarakstā .
  Par NA – nu cik dzirdēju, tad pirmdien jau nolēma , par iemesliem nemāku teikt . Pieļauju ,ka taktiski , jo pārlieku smaga nozare un vienmēr varēs bļaut,ka redz Ķīlis iesāka reformas , bet sekotāji visu izgāza 🙂

  • jautajums saka:

   Tā varētu būt. Jo ministrs viens jau neko neizšķir, turklāt Vjač. nav nojēgas par valsts pārvaldi-procesi, procedūras. Valsts sekretāre jauna, nozari nepārzina, visi ierēdņi, kuri fišku rubija, padzīti, struktūra pēc reorganizācijas-haoss. Nu nekā laba tur nebūs, tas fakts.

   • klusais saka:

    Es Vjačeslava vietā pats atdotu nozari 🙂

   • jautajums saka:

    Nū…Tas kādi mērķi…Jo redzi, Robis grāmatu tagad rakstīs…Un kurš zina, kuŗs no viņa to pirks un drukās…Varbūt tie, kuri dabūja simtus tūkst par digitālo mācību materiālu izstrādi…Kurus izmantos, kad planšetnieki būs katram skolēnam.
    Nozare ir smaga, bet arī nauda ir liela. Un Robis brīvprātīgi aizgājis nebūtu.
    Un RP ar 0,5% , ko Vjač zaudēt? Dabūs atpazīstamību un naudu. Turklāt IZM ir ideoloģiskā ministrija.Neviens nezina, ko Krievijas maigā vara kādam ir ieteikusi darīt.

 9. klusais saka:

  Nez vai uzrakstīs ar … un kurš tad lasīs , man tie viņa stāsti izklausās kā nesakarīgs murgojums. Viņam uz kādu sektu vajadzētu iet.
  Par to ideoloģiju – jau sākumā teica, ka būs sūdi ar krievu ietekmi , neviens neticēja … Ar ko Zatleru savāca ? Kukule ar hipnozi? Nu esot skati bijuši baigi – vienu brīdi normāls, tad aprunājas un pilnīgi cits cilvēks…

  • jautajums saka:

   Nū…Jo nesakarīgāks murrgojums, jo vairāk lasa. Aksioma. Bet ja neuzrakstīs, tad tāpēc, ka ir nopietnas privātās problēmas ar galvu un alkoholu.Un rakstīšana tomēr ir darbs. Bet skandalozas intervijas dos uz urrā.
   Un zini, viņš kaut kā vienmēr ir pratis ļoti labi iekārtoties. Pie Zatlera kā tam Strat. pad šefam bija alga, vienlaikus viņš saņēma, un ļoti neslikti, vienā IZM projektā, jo Valdis Z bija palūdzis savu klasesbiedreni Tatjanu K. Pēc tam kā ministrs…Tu zini, cik tiem video blogiem un citam piaram valts naudas iztērēts…
   Tikai…Kas par daudz, tas par skādi…’Jurģis Liepnieks arī mīl nākt klajā ar skandaloziem paziņojumiem, bet ir jau tautai piegriezies. Ar Robi būs tas pats.

   • klusais saka:

    Jāaaaa , izbrīnījos , ka Robis durkā ar pabijis, biju domājis ,ka joks.
    Par tiem diviem tipāžiem ir zināms , jautājums vai Vjačeslavs būs gatavs iet pret partiju un viņus nahrenizēt . Starp citu smieklīgi , bet no NA bij par ministru gribējis arī Parādnieks, vo būtu joks.

   • jautajums saka:

    Nū…Ja negribēs iet pret partiju, tad pats vainīgs. Un varbūt arī, ja gribētu, tad nevarētu pret kuratoru noteikumiem iet…
    Tu iedomāties nevari kādu bardaku Nellija ir spējīga uztaisīt ar visprimitīvāko papīru. Augsta meistarība, kas robežojas ar patiesu mākslu. Un kur vēl Tukiša mazie darījumi kolosālā demagoģijas mērcē…Ar tiem diviem pilnīgi pietiek, lai paralizētu visefektīvāko pārvaldes struktūru, bet IZM ir tālu no pilnības. Ļoti tālu.
    Lai nu Vjač. perās, nekā laba tur nebūs, jo nevar būt pēc definīcijas.
    Nū…Vienīgi akreditācijas iedos visiem augstskolniekiem, kuri tik paprasīs.
    Zini, Parādnieks noteikti nebūtu sliktāks par to, kas bija. Ja vēl klausītu saprātigos padomos, tad viss ietu uz laboo pusi.
    Būs man tomēr uz VL! jāpiestaigā…uz nākamajām vēlēšanām būšu tā sagatavojis izglītības nozarē, ka neviea cita partija klāt nestāvēs.

 10. klusais saka:

  Domā ,ka NA baigi interesē programma ? Drīzāk jāpamanās vertikālē parāpties , jo savādāk nekā … Zini – Artūrs Pērkons pie Beleviča startē un nebrīnīšos , ka Belevičs 5% pārvarēs 🙂 Un tad sāksies “oblims” … Tiesa Tev jau nav jāstāsta kā politika būvējas 🙂

  • jautajums saka:

   Nezinu. Varbūt interesē, varbūt neinteresē…To jau redzēs.
   Kurš numurs Artūram? 5%, tas ir cik vietas, ja Rīgā 60 deputāti, tas iznāk 3 vietas? Artūram ir izredzes?

   • klusais saka:

    Nummur 53 vai 57 , neatceros , bet ir tak spēkā + – sistēma 🙂
    Tev tiešām velk uz politiku ?

   • jautajums saka:

    Politiku? Nezinu. Laikam, ir lietas, ko man gribētos kaut mazliet sakārtot. piegriezusies tā bezgalīgā zagšana.
    Un ja nu kas… Tad jau ar kaut būs jānodarbojas…
    Bet vispār es te spēlējos ar domu, ka es arī gribētu grāmatu uzrakstīt. Romānu. Par Vecrīgu, par ierēdniecību…Par jaunu cilvēka ar partijas aizmuguri karjeru…Kā Marekam Gruškevicam , piemēram…Mai Mārtiņam Bičevskim…Par ierēdniecības virtuvi.
    Nū…Man te šovakar tā uz nostaļģiju velk.

   • jautajums saka:

    Un par Artūru…lai no 53-57 tiktu pirmaja trijniekā ar +/- sistēmu…
    Nū…ja viņš būtu pornozvaigzne kā Čičolina, tad es varbūt tam ticētu. Čipendeils, tā teikt.

 11. klusais saka:

  Būtu interesanti … Tas par grāmatu 🙂
  Par zagšanu – nu tur jāsāk ar likumdošanas maiņu . Es esmu aplauzies nedaudz, bet nu šo to reizēm pamanos sadarīt , teiksim ietaupīju valstij pirms kāda mēneša ap 1 mio PVN nodoklī , nogriezu vienu shēmu … Bet nu ne VL ir īstā vieta , kas dikti grib ko sakārtot . Smejies vai nē , bet RP izskatās vispieklajīgāk, iespējams vienkārši man pamaz info 🙂

  • jautajums saka:

   Nū…VL/TB jau nav problēmas tieši ministrijās, tas ir saistītas ar maksātnespējas administrātoriem, kas nav tieša valsts pārvaldes sastāvdaļa.
   Bet RP…Zini krieviem ir teiciens-glupostj huže vorovsta.
   Bet nu pateicoties Robim un RP, esmu zināmās dzīves krustcelēs un pārdomās…

 12. klusais saka:

  Rinkevičs piemēram jau laikam neko nav nogāzis . Pārējie gan laikam … Un ko ģeniālā Grende ? 🙂

  • jautajums saka:

   Rinkevičs ir vecs ierēdnis. Viņš taču pie Zatlera uz kanceleju aizgāja no Aizsardz. min. valsts sekretāra. Arī Pavļuts ir bijis kult.min. valsts sekretārs. Tie čaļi zina valsts pārvaldes nosacījumus.
   Bet Rinkevičš vispār ir ļoti, ļoti kluss ārlietu ministrs. Vienīgais, kur muti pavēra, tad, lai paziņotu, ka hakeri ASV nevajag atdot. Nu tas bija īpatnējs izgājiens. ko ‘diplomātijā var tulkot arī kā ārpolitikas kursa maiņu.
   Žanete? Viņa tā vairāk pati nepārtraukti izgāžas ar savu žilbinošo blondumu, bet nozari viņa īpaši neaiztiek un cenšās ar šamējiem sadzīvot.

 13. klusais saka:

  Nu ko Nellija ir atbīdīta 🙂 Interesanti Tukišs arī kritīs ?

  • jautajums saka:

   Nellija nav atbīdīta. Tas ir taktisks gājiens, jo augskolu un zinātnes dep.direktora vieta ir vakanta. Jau kādu mēnesi ir zināms, ka Nellija to vietu grib. Un ierednis ir drošāks, lai gan ne daudz, amats kā birojs, kas krīt kopā ar ministru. un tad proSC cilvēks ir atslēgas amatā par augst.izglītību un zinātni.
   Tukišs paliek un +vēl Kononova, kas visu mūžu ar SC, lasi Moskavu, saistīta.
   Nū…Reālī moskaļiem ir atdota Rīga un izglītība. Zini ir sens , neatceros grieķu, romiešu, bet varbūt ķīniešu teiciens…gribi uzvarēt ienaidnieku? Skolo viņa bērnus!
   Nu labi. Tik traki nebūs, jo ar esošo ministrijas personālsastāvu+ pastiprināti ķerto biroju Slava tik un tā izdarīt nevarēs. Vienkāŗši nevarēs.
   Jo atšķīrībā no Rīgas, te ministrs netur naudas maku, lai naudu kaisītu…Cik FM iedod…tik jāiztiek!

   • klusais saka:

    interesanti , bet Anna pirms pāris mēnešiem startēja LDz , tur viņu atzinīgi novērtēja kā speciālisti , bet saprata līdzi nākošās problēmas un atteicās 🙂

   • jautajums saka:

    Nū…Augst. direktori it kā kaut ko esot atraduši, bet Nellija pasēdēs birojā par padomnieci augst.lietās, tad aizies pie tās Kiopas, vai kā tur, par vietnieci.
    Bet biroja vadītājai ir reāli jārubī fiška valsts pārvaldes procedūrās, vēlams jābūt pazīstamajai ar Augustovsku, lai papīrus pabīdītu, izdabūtu cauri tai MK birokrātijai. Nellija no tā neko nejēdza un Kononova ir piara spec. ,domāju, ka arī nav dzirdējusi par MK kārtības rulli.
    nu nebūs tur aršanas.

 14. klusais saka:

  Kā šodien dzirdēju, tad IzM vienmēr bijušas problēmas ar adm. kapacitāti

  • jautajums saka:

   Nū…Pie Gruškevica sliktākajos laikos, kad Koķe pieprasīja visus ierēdņus atlaist bija ap 15 MK neizpildēm, tagad, cik dzirdēju, ir ap 70…
   Nozare ir smaga un nabadzīga, bet ļoti izglītota un trokšņaina….
   Klausies, ko Dombrovskis, kas Valdis, par prof.sk. reormām atkal perās? Kas tad par shēmu atkal ir prātā? Valsts skolas nevienam atdot nedrīkst! Pietiek jau , ka ‘pa vispārizgl.skolām, kas pašvaldības, Krievijas emisāri kā pa savu ķešu dzīvo.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s