Kur bija Dievs…

Mūžības svētdiena sakrita ar sēru dienām. Latvija raudāja par 21.novembra traģēdijas Zolitūdē upuriem. Esmu kristietis. Manas, ļoti privātās, pārdomas par notikušo…
Atšķirībā no daudzām citām zemēm, Latvijā nāvi nav nesušas postošas dabas stihijas vai kataklizmas – zemestrīces, cunami, orkāni vai viesuļvētras. Dievzemīte.
Nav tā, ka nelaimju nebūtu bijis- Talsu pacēlājs (1997.g.)– 9 bērni; Reģu pansionāts (2007.g) – 23 cilvēki ar īpašām vajadzībām. Un tagad Zolitūde–lielveikala Maksima 54 apmeklētāji un darbinieki.
Sabiedrība meklē atbildes- kas notika, kāpēc notika un kā tas vispār varēja notikt. Un kā parasti ciešanu, sāpju un zaudējumu laikā pretenzijas tiek celtas pret Dievu- ja Viņš ir, kāpēc pieļāva nevainīgu cilvēku bojāeju, kāpēc nepasargāja, kāpēc nenovērsa… Kāpēc… kāpēc… kāpēc… Bet Dievs tirdzniecības centrus nebūvē!
Modernā pasaule, vismaz attīstītajās valstīs, ir daudz draudzīgāka un drošāka vieta cilvēkam kā iepriekšējos gadsimtos, bet tomēr mēs tik ļoti esam atkarīgi no citu cilvēku profesionālās godprātības. Mēs uzticamies, ka mediķi lietos sterilas šļirces un instrumentus, lai neinficētu mūs ar nāvīgu slimību (AIDS, C hepatīts, u.c,), ka aptiekās izsniegs pareizās zāles, ka mašīnām neatteiks bremzes, ka mobilais telefons neuzsprāgs rokās, ka ar pārtiku mēs nenoindēsimies. Un tieši tāpat mēs sagaidām, ka mājas nesagrūs mums uz galvām, aprokot zem gruvešiem.
Cilvēkam ir dota brīva griba, prāts un spēja atšķirt labo no ļaunā, bet reizē ar to arī atbildība par saviem darbiem. Visu šo katastrofu cēlonis ir bijusi cilvēku vieglprātība, nolaidība un paviršība, bet pēdējā gadījumā arī alkatība.
Par Latvijas būvniecības kvalitāti šķita, ka nevienam ilūziju nav… Slikti! Bet izrādījās, ka ir vēl daudz sliktāk… Jau tagad ir skaidrs, ka Valsts Būvinspekcijas likvidēšana ir bijusi kļūda, jo nozare pati sevi kontrolēt nespēj, bet pašvaldību inspekcijas ar šo funkciju galā netiek, jo ir pārāk ietekmējamas no pašvaldību vadītājiem. Un no sponsoriem… Kā sponsoriem? Kaut kā… Neviens nezina, jo KNAB, kam tas būtu jānoskaidro, ir aizņemts ar nepārtrauktām savstarpējām razborkām.
Kā varēja iedot būvatļauju tik apjomīgiem darbiem-gan uz jumta, gan pagrabā-ar visu metināšanu, kad pa vidu darbojas tirdzniecības centrs, ir kaut kas prātam netverams. Rīgas pils, piemēram, dega ar atklātu liesmu būvdarbu laikā. Tā kā bez griestu iegruvuma riska zem nepārbaudītas slodzes, pastāvēja vēl ugunsgrēka iespēja. Cik, es apskatīju ēkas plānojumu, apmeklētājiem ir viena izeja, jo logu nav, ja vēl pazūd elektrība-kaut kas bloķējas vai izeja tiek ar kaut ko nosprostota, tad evakuācija ir ļoti apgrūtināta, nepieminot, ka pūlis panikā var kādu samīdīt. Kā varēja atļaut sabiedrisku institūciju-veikalu būvlaukumā, kur celtniekiem atstarojošās drēbēs ar drošības ķiverēm jāstaigā? Kāds to var paskaidrot?
Projektēšana un būvniecība… Jau tagad ir skaidrs, ka nekas nav skaidrs. Izskatās, ka kļūdas ir visos posmos. Ekonomēts tiek uz drošību, uz rezervi. Es ļoti ceru, ka tiks pieaicināti neatkarīgi ārvalstu eksperti un tiks sagatavots kompetents projekta un būvniecības procesa izvērtējums. Pie tik apjomīga jumta nogruvuma kaut kur ir fundamentāla kļūda, vai arī ir summējušās vairākas pietiekami nozīmīgas kļūdas –projektēšanā, būvniecības procesā, izmantoto materiālu kvalitātē.
Tādēļ īpaši segto darbu pienācīgas kvalitātes nodrošināšanas ir nepieciešams atjaunot Valsts Būvinspekcijas darbu, kuri sekotu būvniecībai tehnoloģiskā procesa laikā.
Par Maksimas drošības procedūrām… Tā nu atkal ir viena prātam neaptverama lieta. Ja signalizācija nepārtraukti ieslēdzās apstākļos, kad virs un zem veikala iet apjomīgi būvdarbi, tad ko tur vēl brīnīties, bija maksimāli ātri jāevakuē cilvēki-gan apmeklētāji, gan darbinieki. Ja jumts būtu iegruvis, kad cilvēki būtu bijuši ārā, tad tie būtu materiālie zaudējumi un ārkārtas gadījums, bet tā nebūtu traģēdija.
Nevienam nav noslēpums, ka Maksimas darbinieki tiek nežēlīgi izkalpināti par niecīgu algu, bet ja viņiem kā galeru vergiem vai katordzniekiem ir jāsagaida nāve pieķēdētiem pie darba vietas dzīvību apdraudošos apstākļos, tad tas ir fundamentālo cilvēktiesību pārkāpums.
Kāpēc Dievam būtu jāuzņemas atbildība par nekvalitatīvu būvnieku un veikalnieku darbu un alkatību? Būvēs kaut kā pa roku galam, fizikas likumus, ko devis Radītājs, respektīvi, būvnormatīvus neievērojot, bet Dievs nodrošinās, lai ēkas nevienam uz galvas nesagrūst? Kad tad Cubus un Re&re, kā arī visi pārējie Latvijas būvnieki, ar Providenci ir tādu līgumu noslēguši? Kur Vecajā vai Jaunajā Derībā tas ir atrunāts?
Traģēdija izgaismoja reālās sabiedrības problēmas– bezatbildība, korupcija un alkatība, kas pieņēmušas apmērus, ka kļuvušas bīstamas cilvēku dzīvībai.
Nesen pāvests Francisks teica ļoti skarbu sprediķi par korupciju un valsts kases apzadzējiem …Kristieši, kas ziedo baznīcai, bet zog no valsts, dzīvo „dubulto dzīvi” un ir grēcinieki, kas pelnījuši sodu… Pāvests citēja Jēzus vārdus no Lūkas evanģelija -viņam būtu labāk, ja ap kaklu apsietu dzirnakmeni un iemestu viņu jūrā,- jo- tur kur ir viltus nevar būt Dieva gars . Kā arī brīdināja, ka vecāki, kas pelna naudu ar kukuļiem ir zaudējuši godu un baro bērnus ar netīru maizi…Par šiem Franciska vārdiem es ļoti ieteiktu padomāt visiem leģendārajiem misteriem 20% & co, kā arī pārējiem, kuri sevi pozicionē kā kristīgo vērtību aizstāvjus un kuri ir gatavi atgriezties politikā, lai strādātu…Tuvu valsts kasei…Ja kāds bīskaps, mācītājs vai batjuška apgalvo, ka grēku piedošanai pietiek ar dāsnu ziedojumu, baznīcas remontu vai kupolu zeltīšanu, tad es tam neticu. Un izskatās, ka tam netic arī Francisks… Debesis asinsnaudu nepieņem un inguldences netirgo… Grēku piedošana tiek dota tikai pēc grēku nožēlas… Patiesas!
Es zinu parastos pārspriedumus-redz, zaga un grēkoja, bet viņam nekas. nodzīvoja dzīvi cepuri kuldams. Un nekādu sodu viņš nesaņēma!…Tā jau tas it kā būtu, bet…Bez Tiesas, kas katram ir apsolīta pēc nāves, ir vēl desmit baušļi – Es, Tas Kungs, tavs Dievs, esmu dusmīgs Dievs, kas tēvu grēkus pie bērniem piemeklē līdz trešam un ceturtam augumam tiem, kas Mani ienīst, un dara žēlastību līdz tūkstošajam augumam tiem, kas Mani mīl un tur Manus baušļus… Piemeklē tēvu grēkus līdz trešam un ceturtam augumam…Vai tie, kuri ar lepnumu nodod pēcnācējiem visai šaubīgā ceļā iegūtus kapitālus, nebaidās, ka reizē ar tiem atstāj mantojumā savus grēkus? Jo kādam no dzimtas par tiem būs jāsamaksā…Tāds ir apsolījums. Vienā paaudzē to ir grūti redzēt, bet, ja paskatās vēsturiski slavenas dzimtas trīs četru paaudžu griezumā, tas vienmēr ir piepildījies. To, ko par saviem darbiem nesaņemat jūs, saņems jūsu bērni un bērnu bērni. Gan labo, gan ļauno…
Un visi jau zina baušļus, kuri jātur… Tev nebūs nokaut… Tev nebūs zagt …Tev nebūs nepatiesu liecību dot pret savu tuvāko…Nu kā pie mums ir ar zagšanu ? Un kā ar nepatiesu liecību došanu tiesā?…
Ja par svarīgāko lietu ir kļuvusi nauda un peļņa, kam pakārtots tiek viss- arī cilvēku drošība, veselība un dzīvība, tad par konsekvencēm nav jābrīnās.
Parasti cilvēkam tiek dotas zīmes, ka nebūs labi…Tikai, cik bieži mēs ieklausāmies? Arī savā personīgajā dzīvē, parasti atķeramies pēc katastrofas, ka jā –bija norādes, bija zīmes, ka kaut kas jāmaina, kaut kas jādara, bet citas lietas šķita svarīgākas. Signalizācija nostrādāja apstākļos, kad veikals praktiski bija būvlaukumā, tad kāpēc tam netika pievērsta uzmanība? Signalizācija taču kauca…Debesis deva brīdinājumu.. Vēl bija laiks glābties… Drogas un Norvikbankas vadība ieklausījās, tas izglāba dzīvību ne tikai viņu darbiniekiem, bet arī klientiem, bet Maksimai peļņa bija svarīgāka par cilvēku drošību. Kāds gaidīja, ka enģeļi ieradīsies un evakuāciju organizēs? Baidos, ka nekas tāds nav apsolīts. Vismaz es tādu vietu Rakstos nezinu.
Es ļoti ceru, ka visas sabiedrības interesēs izmeklēšanu tiks veikta ātri un kvalitatīvi un cilvēku nāvē vainīgās personas saņems pelnīto sodu, bet ja nē…Es esmu kristietis, man ir uz ko cerēt…Man pieder atriebšana, es atmaksāšu –saka tas Kungs
Un pirmais un svarīgākais bauslis- Es esmu Dievs, Tavs Kungs, tev nebūs citus dievus turēt manā priekšā….Kā tad ir šī baušļa ievērošanu sabiedrībā, kur valda patēriņa kults? Aglonā pirms gada arhibīskaps Stankevičs mēģināja iebilst, ka nav gluži normāli, ka brīvdienas ģimenes pavada tirdzniecības centros, ka pie laba gala tas nenovedīs…Un saņēma skarbu kritiku no aizkaitinātiem patērētājiem. Bet tagad, kad notikušās traģēdijas gaismā ir nākuši fakti arī par pārējo, ārēji spožo, tirdzniecības centru šaubīgo būvniecības procesu, varbūt ir vērts ieklausīties arhibīskapa vārdos? Nu, ja tik ļoti negribas nākt uz baznīcu, tad ir arī citi saturīgi ģimenes kopā būšanas veidi, kas var aizstāt vazāšanos pa veikaliem svētdienās. Jo katram kultam ir savas svētvietas.. Kur notiek upurēšana….Un patēriņa kulta svētvietas ir lielie tirdzniecības centri…
Kur bija Dievs, kad Maksimai bruka griesti, aprokot nevainīgus cilvēkus….Viņš skumji skatījās… Kā patērētāju sabiedrība upurē Zelta teļam…Asins upurus…

Ak, šī tauta ir darījusi lielu grēku, jo tā sev cēlusi dievu no zelta,
( 2.Mozus 32:31)

Advertisements

About jautajums

Ir milzu teātris šī pasaule. Un visi ļaudis tanī aktieri. Tie uznāk, parādās un atkal aiziet. Daži vienā lugā daudzas lomas tēlo...(Šekspīrs Kā jums tīk) Dzīve ir lieta sarežģīta un dažādas ir lomas, ko mēs spēlējam. Savu vecāku bērni un savu bērnu vecāki, mīlētāji un svešinieki, draugi un ienaidnieki, priekšnieki un padotie, kaimiņi un garāmgājēji... Lomas mainās. Bet gadās, ka pat paši tuvākie cilvēki nezina, kas tu patiesībā esi, par ko tu domā, kas tev ir svarīgi...Un kādu lomu tu vēl gribi nospēlēt...Ļoti gribi! Arī man ir ilgota loma. Un, izmantojot globālā tīmekļa vilinošās iespējas, es dodos iekšā virtuālās pasaules bezgalīgajos ceļos meklēt savas vējdzirnavas. Es izvēlos: Devīzi uz vairoga - Būt vai nebūt Un mana karoga krāsas...Mirdzošo un tumši zilo...
Šis ieraksts tika publicēts ticība. Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

6 Responses to Kur bija Dievs…

 1. klusais saka:

  Sanāca parunāt pē notikuma gan ar prokurori , kurai iekrita dežūra tajā dienā, gan ar mediķiem ,kas strādāja, gan ar glābējiem kolēģu bēru dienā, gan psihologu ,kas stāvēja pie atbazīšanas telts …. baisi …

 2. klusais saka:

  Zini, pēc 2 nedēļām notvēru džeku un tieši pajautāt kas tad īsti notika tomēr neradu iespēju , kaut gan pats solīja pastāstīt… izstāstīju savu versiju un pajautāju vai tiesa … uz ko saņēmu apstiprinošu atbildi …. bet nu tagad cirks īstenais 🙂

  • jautajums saka:

   Nu tur nav jābūt īpaši attapīgam, lai Bērziņu Andra motīvus izskaitļotu, jo nogāzt valdību 10 mēnešus līdz vēlēšanām…Nu tur nav daudz versiju motivācijai.
   Es gan pašlaik neesmu ļoti adekvāts, bet es te ap vienu blogu knibinos, kur šo to mēģinu paskaidrot par valdības gāšanu vēlēšanu gaidībās un bēru dienā. Ne tikai par ētiskajiem, bet arī par ļoti prasti finansiālajiem apstākļiem…cik valstij tas izmaksās. Zini,man taču prezidentūras sākumā gribējās AndrimB pat noticēt, domāju-gadi tādi, ka par mūžīgo jāsāk domāt…saorganizējis sev treknu sviesta kārtu maizītei arī ir….Bet Lato izrādījās taisnība-Pilsonis parastais…Tas ir vulgaris…

   • klusais saka:

    noticēt Andrim B ? …. nu ….
    bet ja pa cilvēcīgo līniju … kontaktēju ar VD pēc traģēdijas gan piektdien, gan sestdien, gan pirmdien … neticami , bet džeks tiešām bija nospiests psiholoģiski … vari ticēt kapteinim ….

   • jautajums saka:

    Protams, kas ticu. VD ir normāls cilvēks’. Un visi normāli cilvēki bija nospiesti.
    Bet tiešas viņa vainas tur nav, pat ar visu Būvniecības likuma virzīšanu un Būvinspekcijas likvidēšanu, jo tas pa lielam neko esošajā situācijā nemaina.
    VD ir tikai cilvēks, viņš nevar atbildēt par katru jumtu un skursteni valstī.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s