Krima. Krievija. Karš

Šogad aprit tieši 100 gadi notikumiem, kas pilnībā mainīja pasauli.
1914.gadā 28.jūnijā jauns serbs Gavrilo Princips atentātā Sarajevā nošāva Austroungārijas troņmantnieku Fredinantu un viņa sievu Sofiju, kura bija bērniņa gaidībās. Slepkavam bija tikai 19 gadi, tāpēc nāves sodu viņam nepiesprieda, bet 20 gadu ieslodzījuma. Šis atentāts tika izmantots kā iemesls, lai uzsāktu tik vērienīgu militāro konfliktu, kādu cilvēce vēl nebija piedzīvojusi. Kara reālie cēloņi, protams, bija citi- teritoriju, koloniju un ietekmes pārdale. Katra no impērijām- Krievijas, Vācijas, Austroungārijas, Osmaņu – sevi uzskatīja par apdalītu…Karš ilga 4 gadus un oficiāli beidzās ar Kompjenas pamieru 1918.gada 11.novembrī. Gavrilo Princips mira tā paša gada 28.aprīlī cietumā no tuberkulozes. Hohencolleru (Vācija), Hābsburgu (Austroungarija), Osmaņu (Osmaņu impērija) dinastijas zaudēja troņus, bet Romanovi (Krievija) arī dzīvību. Loks bija noslēdzies.
Karadarbībā gāja bojā 8,6 miljoni karavīru, pirmo reizi kā modernās karošanas aspekts tika ieviesta civiliedzīvotāju masveida slepkavošana -6,5 miljoni nogalināto, kur tika izmantoti jauni ieroči – tanki, ložmetēji, lidmašīnas, ķīmiskie ieroči-gāze.
1.Pasaules karš pilnībā mainīja Eiropas robežas. Sagruva impērijas, tika nodibinātas jaunas valstis- Čehoslovakija, Dienvidslāvija, Latvija, Igaunija, Lietuva, atjaunota Polijas valsts. Krievija un Vācija
Valdnieki var uzsākt karus, tā teikt palaist procesus, bet pa lielam viņi nav spējīgi tos ne kontrolēt, ne apturēt, ne arī paredzēt gala iznākumu.
2014.gads Krima
Nezinu…Mani nepamet sajūta, ka pašlaik notiekošais ir tikai daļa no daudz lielāka plāna, kura realizācija nav sākusies tagad, bet dažus gadus atpakaļ -2007.gadā.
Man žēl, ka neprotu ielādēt Melnās reģiona karti, jo tā tas būtu daudz uzskatamāk, bet dodu savu viedokli par notikumu kalendāro grafiku.
2007. gada 4. jūlijs – Gvatemalā par Olimpisko spēļu norises vietu tika nosaukti Soči. Uz SOK sesiju bija ieradies pats Putins, toreiz vēl prezidents, personīgi, kur teica runu divās valodās-angļu, franču, bet tomēr pirmajā balsošanas kārtā uzvarēja Dienvidkorejas pilsēta, bet pēc intensīvas kuluāru diplomātijas, otrajā kārtā tika izvēlēti Soči. Lielā mērā pateicoties Monako firsta Alberta ietekmei, ko pēc tam Putins personīgi pavadīja ekskursijā pa Sibīriju.
Detaļas norāda, ka Putinam Soču projekts bija vitāli svarīgs…
2008.gada 8.-12.augusts- Krievijas un Gruzijas bruņota konflikta, kas, starp citu, notika Seulas Olimpisko spēļu pamiera laikā, Krievija okupē Gruzijas teritoriālos apgabalus Dienvidosetiju un Abhāziju. Lai gan karadarbība un līdz ar to masu mediju un sabiedrības uzmanība vairāk bija pievērsta Dienvidosetijai, tomēr pašreizējo notikumu gaismā manī mostas klusas aizdomas, ka īstais mērķis būs bijusi …Abhāzija.
Jo apskatiet kartē Melnās jūras piekrasti…Abhāzija -Krievijas teritorija (Soči), -Ukrainas teritorija, Krima, Odesa..- Moldavas teritorija- Piedņestra….
Soču olimpisko objekti ir ļoti specifiskas būves un iekārtas, kaut vai mobilās elektrostacijas, tur notika grandioza celtniecība, kas perfekti varēja nomaskēt militāro objektu būvniecību, ko citādi neapšaubāmi būtu fiksējuši no kosmiskajiem pavadoņiem. Jo tik terorisma aktu apdraudētas vietas, netālu Čečenija, izvēle vien jau ir ļoti, ļoti dīvaina…Un Ziemas spēles subtropos, vai tad Krievijā vietu trūkst…Respektīvi, viss liecina, ka Krievija ir rūpīgi gatavojusies Melnās jūras piekrastes reģiona militārai ieņemšanai.
Arī Hitlers 1936.gada augustā, pirms paredzētās pasaules iekarošanas, sarīkoja olimpiskās spēles Berlīnē- nācijas gara stiprināšanai. Un tad nāca 1938. gads… Ar Čehoslovākijai piederošā Sudetu apgabala anektēšanu un Austrijas anšlusu – Vācijas karaspēka klātbūtnē tika organizēta “Tautas nobalsošana par Austrijas atkalapvienošanos ar Vācu impēriju”. Ak, šis tautas nobalsošanas zem okupācijas karaspēku stobriem… Un 1939.gads…2.Pasaules karš.
Starp citu, olimpiskās lāpas stafeti iedibināja Gebelss Berlīnes spēlēs. Soču olimpiskā lāpa dzisa nepārtraukti – pirmo reizi Kremļa vārtos.… Varbūt Providence deva zīmi- ar šīm spēlēm tiek zaimota pati Olimpiādes būtība- miers un draudzība starp tautām. Jo ar pasākumu, kas ir Miera simbols, tika maskēta gatavošanās karam…
2014.gada februāris- Maidana notikumi Kijevā. Olimpisko spēļu laikā Putnam rokas, protams, bija sasietas, darbības sākās pēc tam. Bet tad gan dzelzs tika kalta neatejot no kases…Pat Soču Paraolimpisko spēļu beigas nesagaidīja. Pieņemu, ka notikumi Maidanā bija izgājuši no Krievijas kontroles un Putinam nācās improvizēt, izmantot aktuālo situāciju. Līdz ar to Krievija nebija un nav pilnīgi sagatavojusies. Kaut kā man liekas, ka stunda X bija paredzēta uz nākamajām Ukrainas prezidenta vēlēšanām, kad būtu nospēlējuši tieši tie paši notikumi-Krievija ar 5.kolonas palīdzību destabilizētu situāciju un ievestu karaspēku savu pilsoņu un tautiešu aizsardzībai.
Krievija arī ir kļūdijusies ar starptautiskās informatīvās kampaņas stratēģiju un taktiku, laikam bija cerējusi, ka pietiks pabļaut par fašistiem un banderovciem, lai starptautiskā sabiedrība, domājot par gāzi un ekonomiskajiem labumiem, norītu Ukrainas teritorijas sadalīšanu – līdzīgi kā bija ar Gruziju. Bet šoreiz starptautiskā reakcija bija citādāka- tā teikt, pat nemēģini mums prastu okupāciju iesmērēt kā cīņu pret nacisma atdzimšanu…
Melnās jūras flote
Melnā jūra ir iekšējā jūra, no kuras flote var iziet uz Vidusjūru tikai caur Bosfora šaurumu, kas vietām ir tikai 700 metru plats, un Dardaneļu šaurumu, kurus pilnībā kontrolē Turcija, kas NATO valsts. Līdz ar to Krievija var spēlēties ar savu floti, tai skaitā to zemūdeni, ko atņēma Ukrainai, pa Melno jūru kā pa vannu… Dārgi, bet bez praktiskā pielietojuma…
Krima
Specifisks reģions, kas radīs Krievijai reālas problēmas un ļoti, ļoti lielus izdevumus. Tas, ka anklāvs, kas ar visiem komunikāciju tīkliem, tai skaitā elektroapgādi saistīts ar Ukrainu-pašlaik nedraudzīgu, vēl nebūtu problēma, jo no Sočiem var ātri pārvietot mobilas elektrostacijas, kas tur bija izvietotas olimpiskajām spēlēm un varbūt vēl kādai nenoskārstai vajadzībai… Pārtiku var piegādāt no Krievijas teritorijas pa jūru. Bet ir problēma, kas padara Krimu par ļoti īpašu reģionu… Tur nav dzeramā ūdens! Pašlaik 80% dzeramā ūdens piegādā pa īpašu kanālu, 400 km, no Dņepras, kas Ukrainas teritorija, bet ja Kijeva to bloķē … Vai kāds uzspridzina… Pamēģiniet apgādāt vairāk kā 2 miljoniem iedzīvotāju ar dzeramo ūdeni… Vēl Melnās jūras flote, vēl kūrorti, tūristi un atpūtnieki… Kerčas šauruma( šaurākajā vietā 4,5 km) tiltu pa gadu neuzcels un arī tad dzeramā ūdens piegāde ar cisternām būtu bezgalīgi dārgs pasākums. Respektīvi, Krimas aneksija ir bezjēdzīga, ja Kremlis neplāno okupēt visu Melnās jūras piekrasti – Abhāzija- Krievijas teritorija -Ukrainas dienvidaustrumu apgabali – Krima – Odesa- Piedņestra + vēl kaut kāda daļa Moldovas teritorijas.
Es domāju, ka to saprot arī NATO un ES, ko apliecina to vadītāju paziņojumu par Ukrainas un Moldovas teritoriālo apdraudējumu.
Krievijas karaspēks tiek koncentrēts pie Ukrainas robežas un notiek intensīva krievvalodīgo kūdīšana un provokācijas dienvidaustrumu rajonos. Bet tur viss nav vienkārši, jo atšķirībā no Krimas, ir cita etniskā proporcija – šajos apgabalos ir liels krievvalodīgo īpatsvars, bet ukraiņu tomēr praktiski visur ir vairāk par 50%. Ar visu Krievijas armijas iejaukšanos, referendumu rezultāti ir neprognozējami, turklāt vēl neitrālu starptautisko novērotāju uzraudzībā, bet bruņota pretošanās un partizāņu karš gandrīz garantēti. Visticamāk, tāpēc Krievija pašlaik mīņājas uz tās robežas… И хочется и колется и мама не велит…
Rezumējot
Krievijas impēriskā vēsture ir bagāta ar piemēriem par svešu teritoriju piesavināšanos uz citu valstu sadalīšanas rēķina. Tā Katrīna II sadalīja Poliju ( tolaik Zečpospoļita), tā Staļins un Hitlers dalīja Austrumeiropu (Ribentropa-Molotova pakts) un tā tagad saplosīšanai ir nolūkota Ukraina… Putins vairākas reizes ir uzsvēris, ka Ukraina nemaz nav īsta valsts, bet mākslīgi savienotas teritorijas. Bet pierādīt, ka Ukraina ir īsta valsts var tikai ukraiņi paši. Visa pasaule var viņus morāli un materiāli atbalstīt, bet par brīvību viņiem tomēr ir jācīnās pašiem… Kā somi kāvās pret PSRS armijas pārspēku…
Ja tauta ir gatava mirt par savu brīvību, tad Dievs tai dod uzvaru.

Advertisements

About jautajums

Ir milzu teātris šī pasaule. Un visi ļaudis tanī aktieri. Tie uznāk, parādās un atkal aiziet. Daži vienā lugā daudzas lomas tēlo...(Šekspīrs Kā jums tīk) Dzīve ir lieta sarežģīta un dažādas ir lomas, ko mēs spēlējam. Savu vecāku bērni un savu bērnu vecāki, mīlētāji un svešinieki, draugi un ienaidnieki, priekšnieki un padotie, kaimiņi un garāmgājēji... Lomas mainās. Bet gadās, ka pat paši tuvākie cilvēki nezina, kas tu patiesībā esi, par ko tu domā, kas tev ir svarīgi...Un kādu lomu tu vēl gribi nospēlēt...Ļoti gribi! Arī man ir ilgota loma. Un, izmantojot globālā tīmekļa vilinošās iespējas, es dodos iekšā virtuālās pasaules bezgalīgajos ceļos meklēt savas vējdzirnavas. Es izvēlos: Devīzi uz vairoga - Būt vai nebūt Un mana karoga krāsas...Mirdzošo un tumši zilo...
Šis ieraksts tika publicēts Uncategorized. Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s