Par pretvalstisku propagandu un sabiedriskajiem medijiem

Pēdējā laika neapšaubāma aktualitāte ir kaislības ap un par sabiedriskajiem medijiem-gan iecere izveidot jaunu sabiedrisku televīzijas kanālu krievvalodīgajai auditorijai, gan NEPLP darbības izvērtēšana,kas rezultējās ar vietas zaudēšanu padomes vadītājam.

Esmu lasījis ekspertu, politiķu, sabiedrisko darbinieku viedokļus, bet,vismaz manā, vienkārša ierindas pilsoņa, ieskatā…Ne tur rok!

Kā Latvijai klājas informatīvā kara frontē? Slikti! Un kāpēc slikti? Gribu padalīties lai gan mani neviens nav lūdzis, ar saviem novērojumiem un secinājumiem par tēmu… Bet kāds ir lietu patiesais stāvoklis?

Informatīvais karš ir realitāte. Nozīmīgi resursi tiek ieguldīti pret Latvijas valsti naidīgā propagandā Krievijas masu informācijas līdzekļos. Cīņa ir par Latvijas krievvalodīgo iedzīvotāju prātiem. Latviešiem – gan oficiālā, gan neoficiālā līmenī- ir pamats uztraukumam un bažām un kā risinājums tiek piedāvāts:

  • Krievijas kanālu retranslācijas aizliegums- Nacionālās Apvienības ideja Fix;
  • Speciāla televīzijas kanāla izveidošana Latvijas krievvalodīgajai auditorijai- liberālo sorosistu lobēts projekts.

Krievijas kanālu retranslācijas aizliegums

Krievijai nav pamata būt apmierinātai, jo pie milzīgiem ieguldītiem resursiem rezultāta praktiski nav. Latvija un Igaunija ir valstis ar lielām krievu diasporām, bet, ko tas dod, ja Krievijai ir daudz lielākas iespējas ietekmēt Ungārijas, Grieķijas vai Itālijas ārpolitiku sev vēlamā virzienā nekā mūs. Kāpēc pie ļoti masīva propagandas viļņa, tomēr neizdodas uzkūdīt Latvijas krievvalodīgos?

Krievija ļoti gribētu izvest savus „tautiešus svešumā” demonstrācijās pret NATO spēku izvietošanu Baltijā, bet….Vienīgais, ko viņi dabūja, bija smaidīga Ušakova selfijs uz ASV tanku fona Rīgas osta, ar parakstu kaut kā tā- dīvaina pirmdiena….Ušakovs par to selfiju smagi atrāvās Krievijas portālu komentāros, kur krimnašisti gribēja zināt, kāpēc šejienes krievi nebloķē ostu un neguļas uz ceļiem tankiem priekša, kur ir masu protesti? Jo Krievijas krievi uzskata, ka Latvijas krieviem ir jāziedojas dižas Russkij mir idejas vārdā, bet mūsējie atkal ne gluži ir gatavi upurēties…Jo visādas citādas darīšanas-darbs, bērni jāskolo, kredīti jāmaksā, ceļojumā jābrauc un vispār….Dombasa ļoti pamācošais un audzinošais piemērs acu priekšā, kur tā ziedošanas par Ruskij mir noved…Un te Krievijas propaganda reāli nospēlē Latvijas interesēs, jo uzsvars tiek likts uz kara šausmām-sagrautas dzīvojamās mājas, bojāgājušie, ievainotie, bēgļi ar bērniem, kuri pazaudējuši visu iedzīvi, bads, slimības, posts…Frontes pilsēta. Jo lielākas šausmas rāda Krievijas ziņu raidījumi, lai attaisnotu savu iejaukšanos Dombasa reģionā, jo mazāk vēlēšanas ir Daugavpils iedzīvotājiem kaut ko tādu piedzīvot savās mājas… Uz šo Kiseļeva propagandas patosu kardināli pretēji noreaģēs Ivanovas vai Tjumeņas iedzīvotājs, kurš  reāli uz sevi to neattiecina- viņa mājas karš neapdraud, un Daugavpils krievs, kurš sevi viegli identificēs ar Dombasa bēgli…Potenciālo…Viņam to vajag? Nē!

Latvijas krievi daudz labāk par latviešiem pārzina lietu reālo stāvokli Krievijā. Viena lieta ir oficiālie masu mediji, bet pavisam cita neformālie kontakti- jaunākie serfo sociālajos tīklos- ВКонтакте , Одноклассники, kā arī Facebook-tur Krievijas dzīves ralitāte parādās visa spožumā…,  vecākie sarakstās, sazvanās ar radiem, draugiem, paziņām, respektīvi, iegūst informāciju no avotiem, kuriem uzticas. Viņiem ir  iespēja salīdzināt, atšķirībā no  Krievijas tautiešiem, un salīdzinājums nav par labu Krievijai. Tam pamatā ir absolūti pragmātiski, ekonomiski un sociāli apsvērumi, lai gan ideoloģijas un kultūras identitāte daudz kur ir vienojoša.

Vienīgais veids, efektīvi bloķēt  Krievijas naidīgo propagandu, ir nodrošināt augstāku sociāli ekonomisko  dzīves līmeni. Kamēr  tas izdodas, Krievijai nav izredžu uz revolūcijas eksportu…To nevarēja pat Če Gevara, kur nu Gapoņenko…

Speciāls televīzijas kanāls krievvalodīgajai auditorijai

Vai Latvijas krievu politiskās simpātijas pret Putinu un diženo Krievijas impērijas ideju spēs mainīt speciāls televīzijas kanāls? Nē.   To jau sākotnēji uzskatīs par instrumentu smadzeņu skalošanai nevis uzticamu informācijas avotu. Mūsu  krievi, kuriem ir vēlēšanās iegūt objektīvu informāciju, to arī iegūst. Lielāka daļa lieliski prot izmantot latviešu vai angļu valodas informācijas avotus, to īpaši neafišējot. Un tie, kuri negrib zināt, arī to jauno kanālu neskatīsies.

Un ko  tajā kanāla rādīs?  Propaganda ir reāli dārgs pasākums! Kisiļevs un Solovjovs tautai tiek baroti iekšā pa vidu šoviem-dziedāšanas, dancošanas, tievēšanas, tolkšoviem- kur visa derevjņa skaidrojas, kurš  no visiem ciema večiem ir vietējās draiskules bērna tēvs un citām tikpat aizraujošām tēmām,  koncertiem, humora raidījumiem un seriāliem. Kur jūs to visu dabūsiet, lai piesaistītu auditoriju? Par kādu naudu?  Pat latviešiem vienīgais, ko piedāvā sabiedriskā televīzija ir Ugunsgrēks…Un skatās! Par ko es varu tikai brīnīties…Bet nekā cita jau nav!

Ar ko  krievu auditoriju pārsteigs mūsu liberāli sorosiskais grupējums, kurš tik ļoti lobē šo projektu? Ar necenzēto leksiku? Kā latviešu auditoriju pārsteidza radio Pieci. lv?

Krievijas televīzijas kanālu retranslēšanas aizliegums ir bezjēdzīgs, bet bīstams. Naidīga propaganda strādās citā, grūtāk kontolējamā vidē, bet aizliegums  emocionāli aizskars to krievu auditorijas, un ne tikai krievu, daļu, kam tiks atņemts iemīļots seriāls vai šovs, vai cits mentalitātei atbilstošs raidījums. Zaudējumi būs nopietni, bet  ieguvumu nebūs vispār.

Speciāla televīzijas kanāla izveide bezjēdzīgs, bet dārgs projekts. Tam nav cerību piesaistīt auditoriju. Vienīgie ieguvēji- žurnālisti, administratori, vadītāji-darbs un alga.  Vējā palaista nodokļu maksātaju nauda . Vai pareizāk sakot, palaista ēterā…

Failed State  koncepts

Un te nu ir paradokss! Masīva propagandas kampaņa par Latviju kā pazaudētu valsti, kā valsti-kļūdu, tiek veiksmīgi īstenots. Turklāt daudz veiksmīgāk latviešu auditorijas vidē kā krievvalodīgajos iedzīvotājos. Es zinu, ko runāju, jo ar jauniešiem strādāju. Latviešu plašsaziņas līdzekļos negācijas vienkārši gāžas par skatītāju. Un šīs  naidīgās  propaganda masai un jaudai neviens Krievijas medijs nestāv klāt…Ko raida tv kanāli svētdienas vakaros, pašu augstāko reitingu laikos? Nekā Personīgi-TV3 un De facto –LTV1. Tad jau labāk, lai Kiseļevu skatās…Mazāks kaitējums. Jo skatītājam ir jātic informācijas avotam, bet Kiseļevam latvieši netic. Toties tic tādām jaukām un godīgām latviešu meitenēm kā Šņore un Jaunalksne, kuras katru svētdienas vakaru skaidro latviešu tautai, cik viss ir slikti, cik visi ir negodīgi, ka visi ir zagļi, ka viss iet uz postu…Katru svētdienas vakaru! Stundu! Un katru nedēļu sabiedrība uzzina par jaunām nekrietnībām, kamēr vecās parasti tā arī neiegūst ne tālāku virzību, ne loģisku noslēgumu. Ļaunie netiek sodīti, pieteiktas problēmas netiek atrisinātas. Un tas rada bezcerību.

Bet raidījumam tēmas ir jāatrod katru nedēļu, ja īstu sižetu nav, tad tādi tiek saveidoti mākslīgi. Tiek pasniegta sagrozīta informācija. Galvenais, ka negatīva un atmaskojoša. Ja tajās reizēs, kad es pārzinu lietas apstākļus, informācija, maigi sakot, ir tendencioza,  kāpēc lai es ticētu, ka citi sižeti ir ticamāki?  Un tas nodara dubultu ļaunumu, jo 1) zombē tautu par failed State, 2) aizvaino cilvēkus , kuri pēc labākas sirdsapziņas ir pildījuši savus pienākumus, bet tiek nepelnīti noķengāti visas valsts priekšā.

Pie mums par progresīviem tiek uzskatīti tikai tie žurnālisti, kuri var pateikt, ko pēc iespējas ļaunāku par valsti, valdību, politiķiem. Apzināti tiek radīts ienaidnieka tēls- Latvijas valsts un tās oficiālie pārstāvji.

Jā, es zinu, ka šādi asi, politiķiem neērti raidījumi ir demokrātiskajās valstīs ierasta lieta-ASV , piemēram, bet tur tas tiek līdzsvarots ar Holivudas filmām, kur amerikāņi nepārtraukti glābj pasauli- piemēram,  Brūss Viliss ar dzelzbetona feisu iet spridzināt  Armagedonu. Nācijai nepārtraukti emocionālā veida tiek atgādināts, ka viņi ir diža valsts.  Tur viss ir līdzsvarā. Tur ir uz ceļa.

Krievija ar savu nepārtraukto pašslavinašanos, absolūtu veto oficiālās varas  kritikai un savas lomas 2.Pasaules karā glorificēšanu ir sabiedrību novedusi līdz masu histērijai. Bet Latvija ar savu nepārtraukto sevis noliegšanu ir ievedusi nāciju depresijā.  Kur viens grāvis, kur otrs grāvis.

Par ivaniem susaņiniem

Latvijā tika realizēts patiesi vērienīgs failing State propagandas projekts. Atcerieties, kāda tad bija vienīgā vēsts sabiedrībai no valsts kontrolieres Ingūnas Sudrabas? Viss ir slikti! Visi zog! Kā mežonīgas  nelikumības tika pasniegtas sīkas grāmatvedības kļūdas. Tie nebija revīzijas ziņojumi, tie bija politiski manifesti! Uz to fona, ciešā sadraudzība ar Krievijas valsts kontrolieri S.Stepašinu, bijušo VDK ģenerāli, sabiedrībai tika radīts kristālgodīgais nākamā nācijas līdera tēls, kurš tad nu mūs vedīs ārā no failed state purva uz gaišo tāli…Un ilgu laiku viss gāja uz urrā!. Kāds masīvs masu mediju atbalsts viņai tika nodrošināts-nevienam politiķim tāds nav bijis. Sudrabas popularitātes reitingi bija fenomenāli. Analogi Latvijas politikā varbūt tikai Repšem ir bijuši darbības pirmsākumos. Bet Sudraba nokavēja pareizo momentu, jo ilgi tādu eksaltāciju nevar noturēt, spriedze sāka krist un sabiedrība sāka apjēgt, ka gaiša tāle, uz kurieni taisās vest…ir Austrumos no Latvijas robežas…Un tad reitingi nogāzās. Pie privātās lidmašīnas, ar kuru uz Maskavu lidoja tā neesmu es…

Sabiedriskie mediji un politiskā konkurence

Masu saziņas līdzekļi tiek izmantoti, lai izrēķinātos ar politiskajiem konkurentiem. Un līdzekļus neizvēlas, svarīgi ir tikai- nokost pretinieku. Piedodiet, progresīvi liberālie, bet jūs pār līķiem iesiet…Tikai, kad būsiet uzrāpušies tajās varas virsotnēs, nebūs šķērmi no tās līķu smakas? Jūs paši iedibināt uzvedības standartus-spēles noteikumus, bet, kāpēc ir tāda bļaušana un raudāšana, kad tas vēršas pret jums pašiem? Kas vēju sēj, tas vētru pļauj…

Ar ko atšķiras Lato Lapsa ? Viņam vienlīdz riebjas visi politiķi…. Visi vienādi! Viņš pēc varas virsotnēm un politiskās aizmugures netīko. Persona X  iedod materiālu par personu Y, iespējams samaksā-  Lato nopublicē.  Pēc tam persona Y iedod materiālu par personu X, iespējams samaksā- Lato nopublicē. Un vienlīdz nicina gan personu X, gan personu Y. Un nejūtas nevienam neko parādā.  Lato nav sulainis…Viņš kodīs roka, kas to barojusi. Lato nav politisko interešu…Viņam ir misija!

Pietiek portāls ir specializēts nišas produkts, kur pamatā tomēr  tiek publicēti tomēr fakti un dokumenti.  Arī auditoriju tas piesaista vairāk sagatavotu, kas ir spējīga informāciju analītiski izvērtēt. Tas tomēr nav masu patēriņš propagandas mērķiem.

Mani ieteikumi?

Sabiedriskajos medijos būtu  jāslēdz svētdienas vakara speciālie failed state raidījumi.  Tas nenozīmē, ka žurnālisti jāatstāj bez darba. Ja ir kritiski analītiski sižeti, tos var ļoti gaumīgi iekļaut svētdienas vakara ziņu raidījumos, kur tie tiks līdzsvaroti ar pozitīvākām ziņām un sižetiem,  kā tas ir lielajos interneta ziņu portālos, kur negatīvais tomēr tiek miksēts ar pozitīvo.

Jaunajai NEPLP vadībai, veidojot valsts pasūtījumu, stratēģiski ir jāpārvērtē analītisko raidījumu koncepcija sabiedriskajos medijos, jo pašlaik vienīgais žurnālista mērķis ir paspogulēties uz oponenta fona, bet būtu nepieciešami  nopietni analītiski raidījumi par  tautsaimniecības nozaru un  par sabiedrības fundamentālajām problēmām.

Sabiedriskajos medijos ir jāmaina uzsvars no atmaskošanās uz problēmu un risinājumu!

Advertisements

About jautajums

Ir milzu teātris šī pasaule. Un visi ļaudis tanī aktieri. Tie uznāk, parādās un atkal aiziet. Daži vienā lugā daudzas lomas tēlo...(Šekspīrs Kā jums tīk) Dzīve ir lieta sarežģīta un dažādas ir lomas, ko mēs spēlējam. Savu vecāku bērni un savu bērnu vecāki, mīlētāji un svešinieki, draugi un ienaidnieki, priekšnieki un padotie, kaimiņi un garāmgājēji... Lomas mainās. Bet gadās, ka pat paši tuvākie cilvēki nezina, kas tu patiesībā esi, par ko tu domā, kas tev ir svarīgi...Un kādu lomu tu vēl gribi nospēlēt...Ļoti gribi! Arī man ir ilgota loma. Un, izmantojot globālā tīmekļa vilinošās iespējas, es dodos iekšā virtuālās pasaules bezgalīgajos ceļos meklēt savas vējdzirnavas. Es izvēlos: Devīzi uz vairoga - Būt vai nebūt Un mana karoga krāsas...Mirdzošo un tumši zilo...
Šis ieraksts tika publicēts Uncategorized. Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s