Vēsture, kas atkārtojas

1939. gada 23.augusts-Rībentropa-Molotova pakts. Divi tirāni savā starpā sadalīja Austrumeiropas valstis un tautas… Mīlestība beidzās ar iznīcinošu karu. Mainās laiki, režīmi un valdnieki, bet ir lietas, kas paliek nemainīgas…
Ir tādas, kas neiet uz priekšu, bet visu laiku cenšas atgriezties pagātnē. Tur iedvesmu smeļas Krievijas valdnieki, kuri grib ieiet vēsturē kā dižie…
Krievijas vēsture par Veļikije ir nosaukusi trīs: 1) Ivans Bargais , Pēteris I, Katrīna II. Visi pārējie ir centušies iekāpt viņu zābakos. Dažam tas ir izdevies, pat pārspējot savu elku…
Despoti, diktatori un tirāni perfekti ir sapratuši smadzeņu skalošanas nozīmi savu mērķu sasniegšanā. Reāli iedarbīga propaganda nekad nav lēta, tai ir emocionāli jāuzrunā auditorija. Jo talantīgāks ir mākslinieks, jo iedarbīgāka ir vēsts, kas tiek nodota masām, veidojot sabiedrisko viedokli.
Hitleram ir par ko pateikties Gebelsam – modernās propagandas teorētiķim, bet viņa slepenais ierocis bija Lenijas Rīfenštāles radošais potenciāls, kas spoži izpaudās gan Triumph des Willens-nacistu kongress Nirnbergā, gan Olympia- 1936.gada spēlēm Berlīnē. Filmas, kuras laikam tikai daļēji var atzīt par dokumentālajām, satriec ar kadra māksliniecisko kvalitāti
Tautu tēvs dokumentālo kino turēja hroniku līmenī, vairāk spieda uz māksliniecisko daiļradi – gan piefantazēt vieglāk, gan vēsturi pārrakstīt pie reizes. Kādi ir pirmskara grandiozākie krievu kino projekti? Tās ir vēsturiskās filmas:
1) Пётр Первый (1937-1938.)
2) Алекса́ндр Не́вский (1938)
Kas kopīgs šiem diviem cariem? Cīņa ar ienaidnieku- kad krustneši, kad zviedri,- par Baltijas un Somijas teritorijām-. cars cērt logu Eiropu. Staļins no 30to gadu sākuma bija iecerējis atgūt bijušo Krievijas impērijas teritoriju. Sabiedriskā doma tika gatavota gaidāmajai PSRS agresijai pret kaimiņiem- uzbrukumam Somijai -Ziemas karš (1939.gada novembris) un vioenošanās ar nacistisko Vāciju par Baltijas valstu okupāciju.
Bet īstais Staļina elks bija cits cars…A.Tolstoja lugas Ива́н Гро́зный izdevumā ar Staļina roku ir ierakstīts – учитель, учитель, учитель …Šie ieraksti izdarīti vismagāko kara gadu laikā. Jā, arī Ivans Bargais visu savu mūžu siekalojās un grābstījās gar Baltijas teritorijām-Livonijas karš un sapņoja par Polijas kroni. Un galvenais, cīnījās ar saviem bajāriem-opričņina…Josifs Visarionovičš arī bija liels terora un tīrīšanu piekritējs… 1944./45.g pēc Staļina pavēles tiek filmēts Ива́н Гро́зный – bija paredzētas 3 sērijas- pats aktieru zieds un režisors- ģeniālais Sergejs Eizenšteins. Bet ne viss aizgāja kā cerēts…Ar 1. sēriju Staļins bija apmierināts- Staļina prēmijas un Leņina ordeņi nolīja pār radošo grupu, bet 2.sērija vadonim nepatika… Eizenšteina ģēnijs galīgi ne uz diktatoram vēlamo pusi bija aizvilcis… Filmas 2.sēriju skatītāji ieraudzīja tikai pēc Staļina nāves. 3.sērijā-neuzņemtajā bija paredzēta izrēķināšanās ar opričņinu- jaunie bajāri, kā arī krievu pilnīga un galīga uzvara par rietumiem…Staļins jau gatavojas kara laupījuma dalīšanai un jaunām iekšējām tīrīšanām..
Un kura valdnieka tēla kults pašlaik tiek veidots Krievijas propagandā? Neapšaubāmi- Katrīna II. Ar ko izpelnījas Veļikajas goda nosaukumu? Ar divām lietām:
1) Krimas pievienošana.
Tika izsrādāta fundamentāla ārpolitikas stratēģija, kas paredzēja Krievijas teritoriālo ekspansiju un dominanci Vidus jūrā ar kontroli par Bosforu un Darndaneliem. Tā saucamais, Karīnas II Grieķu projekts. Ar Katrīnas II mazbērniem Romānovu bērniem no tradicionālajiem krievu vārdiem pārgāja uz grieķu izcelsmes vārdus- vecākajam Aleksandram bija paredzēts Krievijas tronis, bet otrajam Konstantīnam bija jāatgriežas kā valdniekam senajā Konstantinopolē (kas gan toreiz, gan tagad joprojām ir Stambula), atjaunojot teiksmaino Bizantijas impēriju.
2) Polijas sadalīšana.
Polijas-Lietuvas teritorija no 1772.-1795.gadam tika sadalīta starp Krieviju, Prūsiju un Austroungāriju – trīs melnie ērgļi saplosīja balto ērgli. Ģērboņi.
Ļoti izskatās, ka Putins ir iekārojis kļūt par Veļikij pēc Katrīnas II receptes. Bet reiz viens jau to mēģināja…
Krimas karš (1853-1856)
1953.gadā Nikolajs I izsauca Liebritānijas sūtni un atklāta tekstā piedāvaja sadalīt Osmaņu impēriju, kas iekšēju un ārēju konfliktu rezultātā bija visai novājināta. Nikolajs to apzīmēja kā- slima cilvēka mantības sadalīšanu. Krievija iegūtu dominanci Vidus jūras reģionā, bet Anglijai tika piedāvāta kontrole par Ēģipti. Angļu sūtnis bija šokā.. Nikolajs I nebija pietiekami novērtējis Eiropas intelektu…Krievija palika izolācijā- pret to nostājās visa Eiropa! Jau toreiz!
Krimas karš ir pirmais modernais karš. Un kaut kā ļoti sasaucas ar mūsdienām…
Ieroči
Krievija ievērojami atpalika bruņojumā. Pie Sinopses notika pēdējā kauja starp buru flotēm- krievu un osmaņu, kur krievi uzvarēja, bet drīz pie Krimas krastiem pienāca angļu un franču kara flotes, kas jau bija tērauda kreiseri ar tvaika dzinējiem. Krieviem nācās savu koka floti pašiem nogremdēt, lai bloķētu ienaidnieka kuģiem ieeju Sevastopoles ostā.
Sabiedrotie bija bruņoti ar šautenēm ar vītnes stobriem, kas šāva 3 reizes tālāk kā krievu gludstobru ieroči.
Masu mediji
Pirmais karš, kur strādāja fotogrāfi un prese. The Times bija savs neatkarīgs korespondents, kuru no visas sirds ienīda angļu armijas vadība. Jo viņš nekaunīgi tieši un atklāti rakstīja par visām armijas nebūšanām…
Medicīna
Florensa Naitingeila.Viņa nebija ārste- žēlsirdības māsa, bet tieši viņa radīja slimnīcas iekārtojumu, kāds tas ir palicis līdz mūsu dienām-sanitārijas un slimnieku aprūpes principi. Sešu mēnešu laikā viņai izdevās samazināt ievainoto mirstību no 42% līdz 2,2%.
Nikolajs Pirogovs. Kara lauka medicīnas pamatlicējs, kurš plaši sāka piemērot ģipša fiksāciju un anestēziju (ēteris).
Mode
Franči bija labi sagatavojušies un ekipēti koloniālajam karam tālu prom no mājām, bet briti bija spiesti improvizēt…:
Feldmaršals Reglans- izdomāja īpašu piedurknes veidu, lai ūdens neiekļūtu šuvē. Jo Krimā lija.
Ģenerālis Kardigāns- izdomāja nēsāt adītu jaku zem mundiera. Viņam sala.
Balaklava- vieta, kur bija ierīkota britu galvenā nometne Krimā. Karavīri sāka nēsāt īpašas cepures, kur tikai acis laukā, lai pasargātos no aukstuma. Mūsdienās ļoti iecienījuši gan specdienesti, gan teroristi…
Krimas karā nevienam negāja gludi, bet Krievijai tas izvērtās par katastrofu. Nikolajs I bija publiski pazemots un izolācija, bet lūgt mieru neļāva lepnums. Viņš gribēja bija …Mirt!
Nikolajs I nomira 1855.gada 18.februārī pie visai dīvainiem apstākļiem. Oficiālā versija, ka cars nomira no plaušu karsoņa, bet neoficiāli uzreiz tika piesaukta pašnāvība. Cara māsa Marija atklāti apvainoja galma ārstu Mandtu, ka tas iedevis brālim indi. Tūlīt pēc cara nāves Mandts steidzīgi pameta Krieviju…Bet lai nu kā, Nikolaja nāve atraisīja Aleksandram II rokas- viņš tūlīt uzsāka miera sarunas.
Ko Putins ir mācījies no Nikolaja I? Krievija uzsāka kārtējo Krimas avantūru ar svaigi modernizētu armiju, bet…atkal nebija sarēķinājusi parteru reakciju! Šoreiz sadalīšanai tika piedāvāta Ukraina…Krievija atkal palika izolācijā.
Bet Krievijai vienmēr plāniņi tiek izstrādāti vairākos ģeopolitiskos virzienos…Un ja vienā vietā neizdodas, tad notiek pārgrupēsanās cita virzienā. Pašlaik notiek fundamentāla Krievijas vēstures paradigmas maiņa… tatāru mongoļu jūga nav bijis! Nav! Tā…senjora –vasaļa attiecības. Notiek atteikšanas no krievu vēstures klasiķiem-Karamzins, Kļučevskis, Solovjovs- kas jau nav vienkārši, bet vēl sarežģītāk ir pārmainīt tautas kulturāli vēsturisko atmiņu, kas ir gēnu līmenī…Ar ko krievu biļinās cīnās Ilja Muramietis un citi Богатыри ? Ar Ordu! Analogi- Lāčplēsis varētu kļūt par Melnā bruņinieka vasali. Krievu sabiedrība ir nomulsusi ne pa jokam… Kam tas vajadzīgs? Ir atkal izvilkts Aleksandrs Ņevskis- apbrīnojami universāls krievu vēsturiskās mitoloģijas personāžs. Tagad tiek piesauktas Aleksandra ciešās saites ar Ordu- hana Batija pieņemtais dēls. Respektīvi, Krievija ir Zelta Ordas mantiniece. Tā teikt, tiesību un saistību pārņēmēja. Es teiktu, ka notiek sagatavošanās nākamajai valstu sadalīšanai – Kazahija, Turkmēnija, Uzbekija, Tadžikija, Kirgīzija un kas tur vēl…Pusdiktatoriski režīmi, nabadzīgas valstis, par kurām diez vai iestāsies civilizētā pasaule. Un iespējams,ir arī ieinteresēts partneris…Otrs Zelta Ordas mantinieks- Ķīna, kurai ir akūti nepieciešamas papildus teritorijas pie miljarda iedzīvotāju. Varbūt, ka jau nopieni tiek strādāts pie jauniem slepenajiem protokoliem…
Kā tas beigsies? Nu ņemot verā, ka Ķīnas skolas mācību grāmatās Sibīrija tiek uzrādīta kā vēsturiskā ķīniešu teritorija….

Advertisements

About jautajums

Ir milzu teātris šī pasaule. Un visi ļaudis tanī aktieri. Tie uznāk, parādās un atkal aiziet. Daži vienā lugā daudzas lomas tēlo...(Šekspīrs Kā jums tīk) Dzīve ir lieta sarežģīta un dažādas ir lomas, ko mēs spēlējam. Savu vecāku bērni un savu bērnu vecāki, mīlētāji un svešinieki, draugi un ienaidnieki, priekšnieki un padotie, kaimiņi un garāmgājēji... Lomas mainās. Bet gadās, ka pat paši tuvākie cilvēki nezina, kas tu patiesībā esi, par ko tu domā, kas tev ir svarīgi...Un kādu lomu tu vēl gribi nospēlēt...Ļoti gribi! Arī man ir ilgota loma. Un, izmantojot globālā tīmekļa vilinošās iespējas, es dodos iekšā virtuālās pasaules bezgalīgajos ceļos meklēt savas vējdzirnavas. Es izvēlos: Devīzi uz vairoga - Būt vai nebūt Un mana karoga krāsas...Mirdzošo un tumši zilo...
Šis ieraksts tika publicēts Uncategorized. Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s