Lapsas uz šauras laipas…

Šo tekstu es gribēju uzrakstīt jau sen. Jau toreiz – pirms pēdējām Saeimas vēlēšanām, kad Lato veda savu melno kampaņu pret Solvitu. Un tagad ir svarīgākas un aktuālākas lietas-bēgļi un budžets, bet… Man nebūs miera, kamēr nebūšu šos vārdus uzrakstījis…
Šis cilvēki pilnīgi noteikti nav pieci lati, kas visiem patīk. Pretrunīgas personības, kuriem skauģu un ienaidnieku, pilna pasaule, bet tie ir cilvēki , kuru drosmi un stāju cienu es. Tieši un personīgi.
Lai cik sarežģītas attiecības ir starp Solvitu un Lato, bet viņus abus – kuru formāli, kuru neformāli, gan tiešā, gan pārnestā nozīmē-mēdz dēvēt par lapsām, rudajiem, kūmiņiem …Vienam uzvārds, otram kuplā frizūra… Un abiem lepnā, nepieradināmā daba…
Lato
Žurnālisti mēdz būt dažādi. Mums ir daudz karjeras žurnālistu, bet Lato ir misijas žurnālists.
Ar ko atšķiras Lato Lapsa ? Viņam vienlīdz riebjas visi politiķi. Visi vienādi! Viņš pēc varas un politiskās aizmugures netīko. Persona X iedod materialu par personu Y, iespējams samaksā, – Lato nopublicē. Pēc tam persona Y iedod materiālu par personu X, iespējams samaksā, – Lato nopublicē. Un vienlīdz nicina gan personu X, gan personu Y. Un nejūtas nevienam neko parādā! Lato nav sulainis, viņš kodīs roka, kas to barojusi. Pietiek portāls ir specializēts nišas produkts, kur pamatā tomēr tiek publicēti fakti un dokumenti. Arī auditoriju tas piesaista vairāk sagatavotu, kas ir spējīga informāciju analītiski izvērtēt. Tas nav masu patēriņš propagandas mērķiem.
Lapsa cīnīsies līdz galam, pat ja pretinieku ir daudz, daudz stiprāks un varenāks- tas Lato nav arguments. Ja viņu notrieks zemē, tad piecelsies, noškuriniesies un atkal metīsies naidniekam pie rīkles. Un tā, kamēr vien varēs piecelties… Var to uzskatīt par donkihotismu, par cīņu ar vējdzirnavām, bet tomēr Lato lēnām maina gan mūs, gan mūsu attieksmi pret lietām. Kampējs, šofera dēls, tiesāšanās kā ķēķis – tie jau ir noteiktu sabiedrisko parādību folklorizējušies apzīmējumi. Lato maina sabiedrības domāšanu un cīnās pret korupciju daudz sekmīgāk un efektīvāk par KNAB un visām citām valsts institūcijām kopā ņemtām, kurām tie ir tiešie pienākumi.
Ir divi publicisti, kuru teksti mani ir fascinējuši ar kaislību un stilu – NN un LL. Normunds Naumanis par teātri, Lato Lapsa par afērām. Tas nenozīmē, ka es vienmēr piekritu, bet viņi man ir likuši formulēt savu pozīciju un attieksmi pret apspriežamo tēmu, problēmu vai objektu.
Un vēl… Šai portālā man ir pārmests, ka es aizstāvēju TP jaunatnes organizācijas jauniešus tā saucamajā karodziņu lietā. Jā, es dažus no viņiem pazīstu. Labi latviešu bērni-ne zagļi, ne slepkavas, ne narkomāni, ne dzimtenes nodevēji. Viņu vienīgā vaina, ka piederēja konkurentu partijai. Un tā kā tikt klāt Šķēlem rokas bija par īsu, tad vismaz sīkos gribēja patramdīt… Tā teikt, iebaidīšanai. Bet vai tā drīkst bradāt pa svešām dzīvēm? Tas TP jaunatnes līderis bija un ir mans draugs- gudrs, atbildīgs un godīgs jauns cilvēks, kura viedoklim par ES un globālo politiku es pilnībā uzticos. To politiskās lietas safabricēšanu es Nekā Personīgi nevaru piedot, jo man tas bija personīgi!
Es, kā pilsonis, kategoriski iebilstu pret krimināllietu fabricēšanu. Ja ir, tad ir, bet bez fabricēšanas -tā ir totalitāro režīmu raksturīga iezīme. Tas ir ceļš uz nekurieni… To es par lietu pret Lato. Jo pēc būtības tā ir vēršanās pret Vārda brīvību. Mēdiji esot demokrātijas sargsuņi…Nu mums ir sarglapsa!
Solvita
Neapšaubāma līdere, kura spējusi, kā nekā, saturēt kopā tik ļoti nesaticīgu politisko konglomerātu, kāda ir Vienotība. Tā nu ir Latvijas politikas raksturīgā iezīme, ka partijas nosaukums ir tieši pretējs reālajai situācijai. Ar intrigām, klanu un interešu grupu cīņām, dalīšanos un atkal apvienošanos, iešanu un nākšanu un publisko netīrās veļas mazgāšanu Vienotība noteikti ir pārspējusi visus politiskos konkurentus. Vienīgais spēks, kas šo veidojumu satur kopā, ir Solvitas dzelžainā griba un dzimušas politiķes nemaldīgais instinkts. Līderim ir jāredz laukums un jāspēj pieņemt lēmumu, kas, daudz maz, apmierina visas iesaistītās puses. Atrast kompromisu nekad nav viegli, tāpat kā darīt to, ko vajag, nevis to, kas populāri… Par visu ir jāmaksā…
Ja salīdzina divas spilgtākās Vienotības politiķes-Solvitu un Sandru… Man kaut kā veidojas asociācijas ar Limuzīnu Jāņu nakts krāsā… Dzedrā, vēsā Dagnija (Dreģe) un pieglaudīgā Olita (Indriksone) ar savu- Māmiņ!… Un salda mēle, kā zināms, visos laikos ir bijusi kapitāls… Tikai viena lieta ir, veidot veiksmīgu personīgo – solista karjeru, bet pavisam kas cits ir vadīt organizāciju, kur ir jānolīdzsvaro dažādas intereses un ambīcijas- diriģenta darbs. Arī atbildību par visām kļūdām, neveiksmēm, netaisnībām, nepopulāriem lēmumiem vēlētājs paprasīs no partijas vadītāja. Ja partija to ir solījusi, protams. ZZS vēlētājs, piemēram, to neprasīs.
Kas tad Solvitai reāli tiek pārmests? Nu , cik man zināms…
1) braukšanas ātruma pārsniegšana. Bet nekāda nelaime nenotika un pati pie stūres viņa nebija.
2) Ūjināšana.
Ja tas ir viss, ko par Āboltiņu ir varējuši sarakt, un, cik saprotu, rakuši ir melnām mutēm, tad tas liecina par pārsteidzoši nevainojamu publisko darbību. Lato, protams, ir meistars, lai arī tādus niekus izpeldinātu melnā piāra okeānos… Bet sabiedrībai tomēr arī būtu jābūt, kādai nekādai, bet kritiskajai domāšanai.
Un vēl nepareiza frizūra. Jo jau no Anatolija Gorbunova laikiem, ir tapis skaidrs, ka pareiza frizūra ir politiķa galvenais kapitāls. Un tā Iveta Grigule savās vēlēšanu kampaņas bildēs nebija atšķirama no Baibas Brokas – un rezultāti bija, bet Ingūna Sudraba joprojām ir ideālas frizūras meklējumos- uz katrām jaunām vēlēšanām. Tas viss būtu smieklīgi, ja nebūtu skumji.
Respektīvi, Solvitai Āboltiņai tiek pārmesta nepietiekami pazemīga attieksme. Un tas tautas kalpam nav piedodams… Man kaut kā tas atsauc prāta brāļu Kaudzīšu Mērnieku laikus. To vietu par goda maltīti…
„Nu labi ”mērnieks sacīja, „atlaidiet goda maltīti, tad es maksāšu vairāk.”
„Nē, cienīgs tēvs, goda maltīte lai paliek, goda maltītes vajaga!” visi trīs gandrīz reizē iesaucās. „Tā nāk no mīlestības;-goda maltītes naudā neskaitiet!”
„Nu, ja tā, tad es vairāk nevaru maksāt.” mērnieks atbildēja.
„Lai tad vai kā, bet goda maltīti gan lūdzam dot,” Prātnieks lūdzās ļoti gaužā balsī.
Sabiedrība ir gatava piedot politiķiem negodprātību, zaglību, savtību, muļķību, tikai ne cilvēcisku pašcieņu… Kāpēc mums vispār vajag tautas pārstāvjus? Lai būtu, ko publiski pazemot? Tā ir vienīgā prasība – tu, tautas kalp, drīksti zagt un laupīt, bet mēs uz tevi drīkstam publiski spļaut? Tas ir viss, ko sabiedrībai vajag? Publiski kādu pazemot?
Bet kāpēc mēs brīnamies, ka esam tur, kur esam? Ka godīgi cilvēki negrib politikā iet…
Kāpēc mēs veidojam bļauku kultūru? Kāpēc mēs gribam, lai parlamentā tautu pārstāv sutkas?
Solvita ir maksājusi par visām partijas kļūdām personīgi. Dārgi maksājusi. Un kļūdu, un tas maigi apzīmējot, Vienotībai ir bijis ļoti daudz. Es ticu, ka Solvita cīnīsies līdz galam. Un te jau vairs nav, ko zaudēt – vai ar vairogu, vai uz vairoga…Bet viņa ir no spīdolām…
Un cilvēku, kuru darbu ir vērts apbrīnot, man personīgi ir pietiekami.
Laimdota Straujuma
Vienotības Laimdota arī ir no laimdotām…Ne tik spilgta, ne tik acīs krītoša, bet…visi lāčplēši , visi kokneši ir viņas… Straujuma, kā premjere, ir rāmi un atbildīgi vadījusi Latvijas mazo laivu caur lielās pasaules šī laika nemierīgajiem ūdeņiem. Ar krietnas saimnieces rūpību.
Edgars Rinkevičs
Nevaru neapbrīnot Rinkeviča pilsonisko pozīciju. Ir jābūt bezgalīgai drosmei, lai nostātos pret aurojošu pūli, lepnumam, lai izvēlētos patiesību nevis pakļaušanos šantāžai, Un pazemībai Radītāja priekšā… Lai spētu sevi pieņemt tādu, kāds esi radīts, lai spētu pakļauties Viņa prātam un gribai…
Viņš ir ļoti labs Ārlietu ministrs, bet tas ir viņa mūža karjeras aspekts. Vēl jau ir arī misija… Klausoties Mārtiņa dziesmas pa radio, es domāju…Dzejnieki ir tik trausli…Pasaule viņus salauž…Pareizi, ja cīņā par sociālās grupas tiesībām par līderi kļūst stiprs, gudrs un stingrs cilvēks. Kurš, kā rūdīts vilks, ir spējīgs izvest savu baru no aplenkuma… Pāri sarkanajiem karodziņiem…
Ināra Mūrniece
Tas ir mans pēdējā laika atklājums. Ar lielu atbildību veic spīkeres pienākumus. Man tikai vienu reizi ir bijuši nopietni iebildumi- par akcijas ar krustā sisto putinu aizstāvēšanu, kas manā izpratnē bija tīra Jēzus zaimošana.
Vispār esmu visai skeptisks par NA pagasta brunhildēm, bet Ināra Mūrniece no viņām radikāli atšķirās ar inteliģenci un kultūru. Un nē, viņa nav no spīdolām…Viņa nav no tām, kas ved, bet no tām, kas tur… Viņa ir no mildam…No tām sudrabā un dzintārā kaltajām…Un zvaigznes noturēt ir tik grūti…Zvaigznes un ideālus!
Nellija Ločmele
Ir vienīgais Latvijas medijs, kam ir ne tikai mērķis-peļņa, kā visiem, bet ir arī misija- sabiedrības izglītošana. No neatkarības atjaunošanas nepārtraukti ir dzirdams, ka, lai nāktu jauna domāšana, ir jānāk jaunai paaudzei. Bet no kurienes šī jaunā paaudze ar jauno domāšanu nāks? Izaugs, kā zāle laukā? Tie paši nelegālie imigranti, kas tagad pārpludina Eiropu- cilvēku var ietērpt džinsos, iedot viedtālruni, planšeti vai kalašņikovu -viņš pratīs ar to rīkoties, bet galvā joprojām būs tumšie viduslaiki…Un tā nostāja, ko NA demonstrē savās publiskajās akcijās, ir neproduktīva. Jo tie, kas nāks, kā okupanti vai kā bēgļi, būs vitālāki, mežonīgāki un viņu būs vairāk…Agresija un brutāls spēks mums nav variants.
Lai ieaudzinātu jaunajā paaudzē citas vērtības, sabiedrībai vispirms pašai tās ir jāizdiskutē un jāvienojas par noteiktu vērtību sistēmu. Jo pašlaik aug jaunā paaudze, kas ir iemācīta žēlot sevi, nicināt citus, un kuru vienīgā vērtība ir vara un nauda. Bet tas der tikai Kalifātam.
Paldies Ir, ka viņi veic šo sabiedrības audzināšanas funkciju. Tajās reizēs, kad nenodarbojas ar smadzeņu skalošanu… Kā naudas izsišanai Okupācijas muzejam, piemēram, un elku radīšanu a la Roberts Ķīlis, Viesturs Rudzītis un līdzīgie koučinga guru…
Visi manis iepriekš pieminētie ir skaisti un gudri cilvēki. Un tādu ir daudz.
Mēs tikai neesam iemācījušies pateikt viens otram, ko labu…

Advertisements

About jautajums

Ir milzu teātris šī pasaule. Un visi ļaudis tanī aktieri. Tie uznāk, parādās un atkal aiziet. Daži vienā lugā daudzas lomas tēlo...(Šekspīrs Kā jums tīk) Dzīve ir lieta sarežģīta un dažādas ir lomas, ko mēs spēlējam. Savu vecāku bērni un savu bērnu vecāki, mīlētāji un svešinieki, draugi un ienaidnieki, priekšnieki un padotie, kaimiņi un garāmgājēji... Lomas mainās. Bet gadās, ka pat paši tuvākie cilvēki nezina, kas tu patiesībā esi, par ko tu domā, kas tev ir svarīgi...Un kādu lomu tu vēl gribi nospēlēt...Ļoti gribi! Arī man ir ilgota loma. Un, izmantojot globālā tīmekļa vilinošās iespējas, es dodos iekšā virtuālās pasaules bezgalīgajos ceļos meklēt savas vējdzirnavas. Es izvēlos: Devīzi uz vairoga - Būt vai nebūt Un mana karoga krāsas...Mirdzošo un tumši zilo...
Šis ieraksts tika publicēts Uncategorized. Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s