Politika

2010.gada 2.oktobrī Latvija ievēlēja 10.Saeimu.  Desmitā gada desmitais mēnesis un desmitais parlamenta sastāvs, ko atlaida ar tautas nobalsošanu 2011.gada 23.jūlijā pietrūka desmit dienas līdz pilniem desmit mēnešiem. Desmit, desmit, desmit… Un vienpadsmitā gada rudenī vēlēsim 11.Saeimu. Varbūt veidojas tradīcija? Varbūt 2012.gadā būs jau 12. Saeima ? Kas to lai zina….

Analizējot Latvijas politisko partiju ,pēc neatkarības atjaunošanas, kāpumus un kritumus, dzimšanu un nāvi, iezīmējas zināmas tendences un sakritības. Tad nu sagaidot ārkārtējās vēlēšanas mazliet atceres un statistikas.

Divpadsmit…

Pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas Tautas Fronte, kā vadošais nacionālās atmodas spēks, savus uzstādītos mērķus bija sasniedzis un  jauni mērķi netika izvirzīti. Un kā vienmēr juku laikos, varas grožus pievāca , veiklie un slīpētie. Jo kas kaunu neprot, tas badu nemirst…

Kā pirmie, bruņoti ar lokanām mēlēm un elegantām frizūrām, politiskajā arēnā pa organizētās kolonās iemaršēja Latvijas ceļš (LC). Partija dibināta 1993.gadā, tai pašā gadā 5.Saeimas vēlēšanās ieguva 33,41% -36 vietas, kas ir labākais individuālais rezultāts Saeimas vēlēšanās pēc neatkarības atjaunošanas. Neviena cits politiskais spēks tādu rezultātu, vismaz pagaidām, nav uzrādījis. LC bija pārstāvēti 6.Saeimā-17 vietas, 7.Saeima-21 vieta, bet tad…Pilnīgs fiasko 8.Saeimas vēlēšanās (2002.gadā) un 2005.gada pašvaldību vēlēšanās, kad Rīgā netika iegūta neviena vieta. 1993.-2005.g.-divpadsmit gadi.

Pēc tam LC eksistēja de jure, bet ne de facto. 2007.gadā notika oficiāla LC, cik nu tur to biedru bija palicis, pievienošanās Šlesera LPP, izveidojot LPP/LC.

Pirmās nopietnās problēmas un politiskā konkurence LC parādījās ap 1997.-1998.gadu, tātad pēc 5 gadu darbības, kad izveidojās vairāki politiskie spēki, kas bija gatavi apstrīdēt LC monopolu par vietu pie siles. Jo privatizācijas process, G-24 un vēl visādi citādi labumi, kas no valsts budžeta…Par ko tad tikai šiem?!

 1) Tēvzemei un Brīvībai/LNNK 

7.Saeimā (1998.g) ieguva 14,65% un 17 vietas, pēc tam 8.Saeimā-7 vietas, 9.Saeimā-8 vietas, kā arī uzrādīja labus rezultātus Rīgas vēlēšanas. Piedzīvoja absolūtu sagrāvi 2009. gada pašvaldību vēlēšanās. 1997-2009 g.-12 gadi…

2010.gadā TB/LNNK, atlikušie tēvzemieši formāli apvienojās, bet reāli pievienojās VL!, kas Latvijas politikā ienāca ar īsti jauneklīgu vitalitāti.

2) Šlesers…Kurš gan cits!

Mazliet komplicētāka situācija ir ar partiju pēctecību, kuras apvieno viena kopīga pazīme, bet toties kāda …Šlesers& Stendzinieks !

Tandēms, kas Latvijas politikā ir ienesis kaut ko no Divpadsmit krēslu avantūras gara. Es gan nepateikšu, kurš tur Benders, kurš Kisa, bet Noviji Vasjuki tiek celti katrā jaunā priekšvēlēšanu kampaņā.

Jaunā partija tika dibināta 1997. gadā., bet 2001.gadā partija nomainīja nosaukumu uz Jaunā Kristīgā partija, bet jau 2002. gadā uz tās pamata tika izveidota Latvijas Pirmā Partija. Labākie rezultāti, bet tomēr nepietiekami, lai Šlesers ieņemtu mēra amatu, uzrādīti 2009.gada Rīgas pašvaldību vēlēšanās. Seko straujš Šlesera popularitātes kritums. 10. Saeimas vēlēšanām LPP/LC izveido apvienību ar TP- Par Labu Latviju (PLL), bet…Rezultāti ir vairāk kā pieticīgi. Un ja vēl ņem vērā kampaņā iztērēto naudu…

3) Tautas partija

7.Saeimā (1998.g)-21,19% un 24 vietas, 8.Saeimā-16,61 un 20 vietas, 9.Saeimā-19,56% un 23 vietas. Piedzīvo pilnīgu sagrāvi 2009.gada pašvaldību vēlēšanās Rīgā un pēc tam ļoti necilus rezultātus 10 Saeimas vēlēšanās. Atšķirībā no LC un TB/LNNK, Tautas partija nemeklēja stratēģiskos partnerus, bet 2011.gada vasarā pieņēma lēmumu par likvidāciju. Pēc principa-labāk šausmīgs gals nekā bezgalīgas šausmas. Un vēl tās soda naudas par Pozitīvisma kampaņu…

1998.gadā TP tika dibināta kā viena līdera partija. Tāda tā palika visu savu pastāvēšanas laiku –Šķēles partija. Viņš to dibināja, viņš to likvidēja. Pēc Šillera-Kārļa Mora mīļotā mirs  tik no Mora rokas

4) PCTVL

Arī PCTVL kā partiju apvienība izveidojās pirms 7.saeimas vēlēšanām 1998. gada vasarā. Tās dibinātāji bija Tatjana Ždanoka un Sergejs Dīmanis, par kuru sen jau nekas nav dzirdēts, Jānis Jurkāns un kā atbalstītājs Alfreds Rubiks.  2010.gadā  PCTVL neiekļuva 10 Saeimā, kur viņu elektorātu paņēma SC. Atkal divpadsmit gadi. Nu redzēs kā būs rudenī, vai PCTVL atdzims kā Fēniks no pelniem.

Apmēram pēc piecu gadu darbības arī TB/LNNK, Šlesera partijai, lai nu kādi tie nosaukumi, un TP parādījās nopietni politiskie konkurenti, kas spēlēja vadošās lomas uz politiskās skatuves. 2002. gadā izveidojās ZZS-Zaļo un Zemnieku savienība un tika dibināts Jaunais laiks. Lai nu JL ir šķēlies un vienojies, un pārsaucies par Vienotību, bet būtību tas nemaina. Tie paši vēži vien ir! Un ja 10.Saeimas vēlēšanu rezultāti abiem politiskajiem spēkiem bija lieliski, tad šī rudens ārkārtas vēlēšanu rezultātu prognozes tik rožainas neizskatās.  ZZS, gan Vienotībai, kas ir šķīries un atkal precējies Jaunais laiks, divpadsmit gadi būs uz 2014. gada 12.Saeimas vēlēšanām…

Un izskatās, ka divpadsmit gadi ir kritiska robeža Latvijas politiskajiem spēkiem, kad potenciāls ir pilnībā izstrādāts un neskaidrību politiķu un vēlētāju starpā vairs nav palicis… Tikai vilšanās! 

Laiks dzīvot un laiks mirt…

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s